dönüşüm (1)

Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi, Esatpaşa Mahallesi Güvenç Düğün Salonu’nda yapılan toplantıda Esatpaşa ve Örnek Mahallesi İmar İskân Blokları ile ilgili halka bilgi verdi. Toplantıda başkan yardımcıları, birim müdürleri ve Ataşehir Belediyesi Meclis üyeleri de hazır bulundu. Battal İlgezdi, salonu dolduran mahalleli ve site yöneticilerine kentsel dönüşüm konusunda yaşanan gelişmeleri anlattı. Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi, ilk olarak belediye olarak yaptıkları çalışmalardan söz etti: “Örnek ve Esatpaşa Mahallesi belediyemize bağlandığında bu mahallelere bir çivi bile çakmayıp, sadece oylarını almışlardı. Örnek Mahallesine bir kültür merkezi yapıyoruz. Yeşil alanları mümkün olduğunca imara açmayıp, park yapıyoruz.  Esatpaşa’da da yeşil alan çalışmaları yaptık. Esatpaşa’da da bir kültür merkezi yapımı devam ediyor. Asli görevlerimizi yapıyoruz. “

Türk Halkı olarak günlük yaşıyoruz

İlgezdi, göreve geldikleri günden beri olası bir İstanbul Depreminden söz ettiklerini ama bu durumu kimsenin ciddiye almadığını belirttiği konuşmasının ilk bölümünde Van Depremi sonrası yaşananları da paylaştı:  “Van’da deprem olduğu gün Büyükşehir Belediye Başkanımız 39 ilçe belediye başkanını toplantıya çağırarak komisyonlar kurdu. ‘Sorunlarınızı bildirin’ dediler. Programlarımızı sunduk ama o günden sonra ne arayan ne de soran oldu. Tablo bu… Türk halkı olarak günlük yaşıyoruz.  Sorunlar önümüze yığılır, kısmen çözülür ve vatandaş sonrasını unutur. 99 Marmara Depremi sonrası, İstanbul’da yaşananlar ortada…” Olası bir depremde Ataşehir’in yüzde 85’i yıkılacak durumda olduğunu; zemin etütleri ve yapı stoğunun da bu durumu gösterdiğini hatırlatarak “İnsanlar 30 yıl önce bu mahallede bir yapı yapmış; oğlu evlenmiş bir kat çıkmış, torunu evlenmiş bir kata daha çıkmış, derken beş kat olmuş. Parmağınızla dokunsanız yıkılacak duruma gelmiş.” dedi. İlgezdi, Yenişehir Mahallesindeki İmar İskân Bloklarıyla Estapaşa’da tabloların aynı olduğunu hatırlatarak ‘oturalamaz’ raporları olduğunu, deprem sorununu Merkezi yönetim, Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyeleri birlikte çözmesi gerektiğini belirtti.

Vatandaşımızın menfaati olmayan hiçbir projeye imza atmam

İlgezdi, göreve geldikten birkaç ay sonra TOKİ’den “İmar İskân Blokları depreme dayanıklı değil. Orayı istimlâk ederek, yıkıp, yeniden yapacağız.” şeklinde bir yazı aldıklarını bu duruma karşı çıkıp TOKİ başkanıyla görüşerek buranın istimlâk yoluyla değil, yerinde dönüşüm yoluyla yapılması gerektiğini söylediklerini belirterek konuşmasına şöyle devam etti: “Bu uygulama doğru değil. Neye göre bu evleri yıkıyorsunuz? Vatandaşın ne yapması gerekiyor? Kaç metrekare daire vereceksiniz? Yerinde mi vereceksiniz? Süreç nasıl işleyecek? Vatandaşın daire seçme durumu, konumu ne olacak?” dediklerini belirterek “Biliyorsunuz TOKİ’nin anlayışı belli; Maltepe, Küçükyalı ortada… TOKİ yeri alır, iyiyse yapar, değerlendirir, seni de başka yerlere gönderir. Vatandaşımızın menfaati olmayan –hangi siyasi görüşte olursa olsun-, doğru olmayan hiçbir projeye imza atmam. Bu sözü göreve başladığım gün de söylemiştim, şimdi de söylüyorum.”

Devletin resmi protokolünü nasıl inkâr edersiniz?

İlgezdi, Şerif Ali’deki İmar İskân Bloklarında yaşanan gelişmeler hakkında da bilgiler verdi: “Çevre ve Şehircilik Bakanı ile görüştükten sonra;  Şerif Ali’deki İmar İskân Bloklarında Ofisi kurduk. 40 günde 1250 kişiden 1040’ı imza verdi. ‘Biz sana güveniyoruz, imzayı da sana veriyoruz’ dediler. Yetkili kurumlar olarak projeyi öğretmen evinde yapılan bir toplantıyla açıkladık. Evin büyüklüğü, kullanılacak malzeme dâhil her şey anlatıldı. Sayın bakanla isteği üzerine yeniden bir araya geldik. Toplantıya 1040 vatandaşımız geldi. O gün bakanımız ‘Ne lüksü, biz sosyal konut yapacağız’ dedi. Bu devletin resmi protokolü: Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Sayın Recep Erdoğan, TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi’nin imzaları var. Bakanla görüşerek  ‘Sen lüks konut yapıp satacaksın. Vatandaş zaten mülkiyetini veriyor, neden sosyal konutta otursun? Devletin resmi protokolünü nasıl inkar edersiniz?’ dedim. Bize şunu ifade ettiler: ‘Yaptığımız her lüks konut CHP’ye oy veriyor.’ Arkadaşlar böyle bir şey olur mu? İnsanlar, istediklerine oy verir. “

Yerinde dönüşümden yanayım

İlgezdi, projenin yaşanan gelişmeler sonrasında askıya alındığını, yetkililerin daha sonra kendilerini arayarak  “Bu projeyi hayata geçirelim” dediklerini söyledi. İlgezdi, yerinde dönüşümden yana olduklarını belirttiği konuşmasında, “Vatandaşın yerini alıp yıkayım. Tuzla’da, Pendik’te yer vereyim, anlayışına da karşıyım. Vatandaş’ın evi nerdeyse orada konut vereceksin, kendine nasıl yapıyorsan ona da aynı konutu yapacaksın.” dedi. Bakanla görüşmelerinden sonra meclisten karar çıkarıp; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, TOKİ, Ataşehir Belediyesi, Emlak Gayrimenkul Ortaklığı olarak protokolleri imzaladıklarını belirtti.

Amacının halkın sağlıklı konutlarda oturmasını sağlamak olduğunu da hatırlatan İlgezdi “Yapılacak konutların teknik şartnamesinden, kullanılacak malzemesine kadar kefili Ataşehir Belediyesi’dir. Sizin güvenceniz Ataşehir Belediyesi… Bütün şartlarımızı kabul ettiler. Protokol yapıldı. Şimdi vatandaşlarımızla bir toplantı yapacağız.” dedi. Kimseye imza vermeyin “Esatpaşa ve Örnek Mahallesiyle ilgili bütün bilgileri topladık. 110 bin metrekare sizin yeriniz varken, 40 bin metrekare de TOKİ’nin yeri var. TOKİ’nin bu projeye ortak olması, pazarlamasını da Emlak Gayrimenkul Ortaklığı’nın yapması gerekiyor. Biz de, sizinle birlikte bu işin kontrolörü olacağız.” diyen İlgezdi iki konu üzerinde titizlikle durdu. İlgezdi halka “Kesinlikle kimseye imza vermeyin” derken, sorunu Ataşehir Belediyesi, Emlak Gayrimenkul Ortaklığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve TOKİ’yle birlikte çözeceklerinin altını çizdi: “Kaç tane konut kaç metrekarelik konutlar çıkıyor, ne zaman biter, her şeyi konuşacağız. Sizinle yapacağımız toplantıya da bütün kurum yetkilileri gelecek. Emlak Gayrimenkul Ortaklığı Müdürü ile Çevre ve Şehircilik Bakanı gelecek, sözü onlar verecek. Hep beraber konuşacağız. Onun için önce birbirimize güveneceğiz.” Şerif Ali İmar İskan Bloklarındaki çalışmalar bittikten sonra devletin kurumlarının yetkilileriyle beraber geleceklerini, şartları beraber oluşturacaklarını, her şeyin açık ve şeffaf olacağını belirterek “Gizli kapaklı hiçbir şey olmayacak… Hayalci değil gerçekçi olacağız. Ayağımız yere basacak.” dedi.

Toplantı sonrası mahalleliler, Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi’ye  teşekkür etti.