UKRAYNA İRAN'DAN ÖZÜR BEKLİYOR

 

İran, Ukrayna Havayolları’na ait uçağın füze isabet etmesi sonucu “yanlışlıkla” düştüğünü açıkladı. İran Genelkurmayı yaptığı açıklamada saldırgan bir uçak olarak algılanması nedeniyle düşürüldüğünü söyledi. Ruhani,“bu affedilmez bir hata” ifadesini kullanırken Dışişleri Bakanı Zarif de özür diledi. Bu gelişmelerin ardından Ukrayna Cumhurbaşkanı  Zelenski resmi özür ve suçluların cezalandırılmasını talep ettiklerini duyurdu.  

İran Genelkurmay Başkanlığı tarafından Çarşamba günü Ukrayna Havayollarına ait PS752 sefer sayılı  yolcu uçağının hassas askeri bir noktanın üzerinden geçerken insani hata nedeniyle hava savunma sistemi tarafından yanlışlıkla düşürüldüğünün açıklanmasının ardından Ukrayna Cumhurbaşkanı  açıklama yaptı.

 

ZELENSKI’DEN CEZALANDIRMA TALEBİ

 

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif de uçağın düşürülmesiyle ilgili özür dilerken Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, "İran'dan sorumluların açık ve şeffaf bir şekilde yargılanmasını, ölenlerin yakınlarına tazminat ödenmesini ve resmi özür bekliyoruz" açıklamasını yaptı.

 

ZARİF ÖZÜR DİLEDİ

 

İran Dışişleri Bakanı Zarif, uçağın düşürülmesi nedeniyle özür diledi. İran Cumhurbaşkanı Ruhani ise yaptığı açıklamada, "Bu kolayca kenara bırakılacak bir mesele değildir. Bu affedilemez yanlışın sorumluları hakkında işlem yapılmalıdır" dedi.

 

Uçak, Tahran'daki İmam Hüseyni Havaalanı'ndan havalandıktan kısa bir süre sonra düşmüştü. Uçaktaki 176 yolcu hayatını kaybederken uçağın düşüş nedeniyle ilgili Tahran ve Batı ülkelerinden farklı açıklamalar gelmişti. En başta uçağın füzeyle düşürülmüş olabileceğine işaret eden açıklamaları reddeden İran, Cumartesi günü uçağı düşürdüğünü kabul etti.

 

 

“İNSANİ HATA”

 

İran Genelkurmay Başkanlığı, olayla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, uçağın İmam Hüseyni Havaalanı'ndan kalkış yaptıktan sonra havada dönüşü sırasında 'hassas askeri bir üsse yaklaşan saldırgan bir uçak' olarak algılandığını ve 'insani hata nedeniyle kasıtsız olarak' hedef alındığını savundu.

 

Açıklamada, İran'ın Irak'taki iki ABD üssüne düzenlediği füze saldırılarının ardından ABD uçaklarının İran hava sahasına yakın noktalarda uçuşlarının yoğunlaştırdığı, stratejik noktaların vurulabileceği ihtimaline karşı İran hava savunma sistemlerinin hassas seviyelerde alarma geçirildiği ifade edildi.

 

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ise Genelkurmay'ın açıklaması sonrası Twitter hesabından, "Bu, kolay kolay bir kenara atılacak mesele değildir. Facianın nedeni ve failleriyle ilgili soruşturma sürmel ve bu affedilemez hatanın sorumluları hakkında yasal işlem yapılmalıdır." çağrısını yaptı.

 

KAYNAK: BBC TÜRKÇE

ATAŞEHİR’DE GÜNDEM