GİT 2017 GİT

GİT 2017 GİT
Bu haber 31 Ara 2017 Paz 12:04 tarihinde eklendi.
mm
Paylaş:

                                                                          

Dostlarım;

Epeydir yazmıyorum, yazamıyorum. İçimden gelmiyor ama, yıl bitti şu kara 2017’ye kısa da olsa bir not düşmek gerektiğine inanarak yazayım istedim. Gerçi  son 5-6 yıldır zorluk ve krizler anlamında yıllar pek de birbirini aratmıyor.

Geriye dönüp baktığımızda ekonomik kriz, siyasi kriz, terör vs. vs. gerçekten bir daha yaşamak   istemeyeceğimiz  sorunlar ve krizler hep nüksetti. Hele de 2017 siyasi baskıların iyiden iyiye yaşandığı bir yıl oldu. Mesleki hayatım süresince birçok olağanüstü durumlara şahit oldum. Dünya olarak, ülke olarak, il olarak, hatta ilçe olarak… Ama 2017 gerçekten unutmak istediğim koca bir yıl oldu.  Bu arada güzellikler olmadı mı? Tabii ki güzellikler de oldu. Ama maalesef her zaman olduğu gibi krizlerin gölgesinde o güzellikleri sessizce yaşayabildik. Siyasi baskılar dedik, ekonomik kriz dedik,  terör dedik… Ekonomi ve teröre artık maalesef alıştık, bu terimler yılların sorunu. Çözeceğiz diye başlayıp, daima bir sonraki yıla devrettiğimiz kronik sorunlar ama; siyasi baskılar, gerçekten ‘bu da olmaz’ dedirtti. Bu yaşananlar Cumhuriyet  tarihinde, hatta darbe süreçlerinde bile yaşamadığımız bir hal almaya başladı. Bizleri korkutuyor ve düşündürüyor ve geleceğe güvenle bakmamızı engelliyor. Geriye dönüp baktığımızda hapishanedeki gazeteciler, siyasetçiler, iş adamları, öğretim görevlileri, tarihin hiç bir döneminde  bunlar yaşanmamış.

Halkın hukuka ve adalete güveni kalmamış durumda. Hele son süreçte seçilerek gelmiş belediye başkanının zorla istifaya zorlanmasına ne demeli? Kendi partisinde kendilerinin adaylaştırıp, halkın önüne sunup, ‘bu bizim adayımızdır’ deyip, seçtirdikleri belediye başkanlarını yaka paça görevden uzaklaştırmaları hangi demokraside görülmüştür? Son olarak Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi’ye yapılan muameleye ne demeli? Bu yapılan hukuki süreçten çok,  siyasi linçe benzemiyor mu?  Ben 1984’ten bu zaman kadar Ataşehir’de yaşıyorum. 2008’de ilçe olan 2009’da belediye olan ve ilk belediye başkanı olan Battal İlgezdi’nin, bir ilçenin kaderini nasıl değiştirdiğini, tamamen varoşlardan oluşan bir semti nasıl mega bir ilçeye dönüştürdüğünü , nasıl markalaştırdığını bir gazeteci olarak en yakından bilirim. Ataşehir’e bu denli hizmet etmiş bir kişinin  görevden uzaklaştırılması gerçekten insanları korkutuyor. Bu gibi süreçler, toplumda hukuki süreçten çok, siyasi bir hareket  olduğu algısını yaratıyor.

Bu kadar kötü geçen yılın içinde güzellikler de yaşadık demiştim yukarıda . Mesela;  Ataşehir’de 22 ilin temsil edildiği, Ataşehir Anadolu Kültürleri Dayanışma Festivali, yaptık. 22 farklı kültürle birlikte olmayı birbirini tanımayı, ilişki kurmayı  başardık. Belki de bu Türkiye’de bir ilk ve bu ilki de biz başardık. Ataşehir olarak, Ataşehir’in değerleri olarak, Türkiye’ye iyi bir örnekti bu birliktelik.  Ve bu başarı daima sürecek ve devam edecek.

Bir söz öğrendim geçenlerde ‘devrim gibidir bazı başlangıçlar inanır ve vazgeçmezseniz eğer, mutlaka gerçekleşir.’ Dostlarım, ben her devrimin yeni bir doğuşa bizleri götürdüğüne inanırım. Çünkü içinde mücadele vardır. Bir başkasının hakkını savunan, bir başkasının da ‘insanca yaşamaya dair’ bir hayatı olabilmesi içindir devrimin içindeki emek. Böyle mücadelelerin içinde hep var oldum ve hep de var olacağım.

Barış konuşulduğu an savaş çıkmıştır gerçeğinin yeryüzünden silinmesi temennisiyle 2018’i sizlerle birlikte kucaklıyorum.

Saygılarımla…

 

 

Etiketler
Paylaş:
"GİT 2017 GİT" HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Bu konuya hiç yorum yapılmadı.

Yorum yapma kapalı.

HEMEN YORUM YAP
img

BU HABERLER DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR!

      9.  ATAŞEHİR TİYATRO FESTİVALİ BAŞLADI
                   ...
ASİA CITY HOTEL AİLESİ “İLKLERİYLE” BÜYÜMEYE DEVAM EDİYOR
Ataşehir Asia Cıty Hotel Yönetim Kurulu Başkanı Ali Güneş, 14...
Sanatı İnsana İnsanca Anlatan Festival 9 Yaşında
  Dokuz yıldır aralıksız düzenlenen Ataşehir Belediyesi Tiyatro Festivali’nde bu...
              Payidarlığımızın Simgesi: 12 Mart 1921
97 yıl önce Türkiye düşman işgali altındayken halkın moralini, savaş...
facebook
çok okunan haberler
Malesef, bugün hiç haber girilmedi.
      9.  ATAŞEHİR TİYATRO FESTİVALİ BAŞLADI

      9.  ATAŞEHİR TİYATRO ...

         ...
ASİA CITY HOTEL AİLESİ “İLKLERİYLE” BÜYÜMEYE DEVAM EDİYOR

ASİA CITY HOTEL AİLESİ R...

Ataşehir Asia Cıty Hotel Yönetim...
      9.  ATAŞEHİR TİYATRO FESTİVALİ BAŞLADI

      9.  ATAŞEHİR TİYATRO ...

         ...
ASİA CITY HOTEL AİLESİ “İLKLERİYLE” BÜYÜMEYE DEVAM EDİYOR

ASİA CITY HOTEL AİLESİ R...

Ataşehir Asia Cıty Hotel Yönetim...
Sanatı İnsana İnsanca Anlatan Festival 9 Yaşında

Sanatı İnsana İnsanca Anlat...

  Dokuz yıldır aralıksız düzenlenen...
TÜRKİYE’DE BİR İLK YİNE ATAŞEHİR’DE GERÇEKLEŞİYOR

TÜRKİYE’DE BİR İLK YİNE ATA...

 ATAŞEHİR BELEDİYESİ, ELDAY VE EXITCOM’UN...
ATAMAD 8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ’NDE HEP BİRLİKTE

ATAMAD 8 MART DÜNYA KADINLA...

Ataşehir Malatyalılar Derneği ATAMAD, 8...
Ara