95910972-b8be-419a-9ac2-9b6d00e7f71c

Eylem BULDU         

 

Hiç düşündünüz mü bir varilin içine konulup, yakılıp,  üzerine beton atılan Pınar Gültekin’in yerinde olabileceğinizi? 

Bugün AKP yokken kadının esamesinin  okunmadığını iddia eden, milletin söz temsilci olarak meclis koltuğuna oturtulan hem cinsim, canice öldürülen Pınar’ı hiç düşündü mü?

 AKP yokken  kadının esamesinin okunmadığından bahseden hem cinsim,  18 yıldır kadınların cinayetlere kurban gitmesiyle “ancak öldükten sonra” esamesinin okunduğunu hiç düşündü  mü?

İstanbul’da gerçekleşen Avrupa Konseyi Bakanlar Kurulu toplantısında imzaya açılan İstanbul Sözleşmesi, 2014 yılından beri yürürlükte. Ancak yükümlülükleri gerektiği gibi yerine getirilmiyor.

Kadına yönelik şiddet araştırılsın önergesi AKP ve MHP oylarıyla reddedildiğinde üzerine gelen sayısız yeni haberle gündem değiştirilirken bir kadın daha, bir çocuk daha, bir insan daha öldü bu ülkede.

Şiddet eylemlerinin tekrarlanmasından korumak amacıyla gerekli hukuki ve diğer tedbirleri almayı şart koşan “İstanbul Sözleşmesi” uygulanmazsa  bir mezar taşında daha yine bir kadın adı yazacak. Ve o mezar taşındaki kadın adının katili yine bir erkek adı olacak! 

Şiddeti önlemede ve mücadelede bütüncül politikaların uygulanmaması bir gülüşü daha yeryüzünden söküp alacak. 

Şiddetin önlenmesi için zihniyet değişikliği sağlanmadığı sürece bu ülkede büyüyen çocuklar insanları “ölen ve öldüren” olarak ayıracak.

18 yıldır ölenin kılığına, kıyafetine, diplomasına, hangi vakitte nerede olduğuna  veya politik geçmişine göre ölümüne değer biçen zihniyetlerin beslendiği Türkiye’de,  “katil sizin cenahtan” deyip iç rahatlatan zihniyetlerin değişmesi için,  her türlü şiddetin önüne geçilebilmesi için  “İstanbul Sözleşmesi” şart!

Asıl mevzu  artan şiddetin sosyal ve siyasal gerçeklerine objektif bakabilmek.

Asıl mevzu “incinen erkek gururunu” okumak yerine öfkeli, şiddet eğilimli erkekleri okuyabilmek.

Öfkenin doğallaştırılıp adına “namus” denilmesi ve topluma kodlanan bu vahşetin ülkenin damarlarını işgal etmesini önlemek.

Asıl mevzu bir kadının bedeninin siyasi malzeme veya eril tahakküme bağlı olmadığını zihniyetlere sokabilmek!

Şiddetin tarafı olmayacağı gibi katilin de tarafı olmaz!

Kadınların  hayatlarına sahip çıkabilmesi  için İstanbul Sözleşmesi fes edilmemeli…

İstanbul Sözleşmesi’nin fes edilmesi demek; MÜNEVVER’DEN, ÖZGECAN ’DAN PINAR’DAN, CEREN’DEN, ANNEDEN, ABLADAN, KARDEŞTEN, EŞTEN VAZGEÇMEK demektir.

ATAŞEHİR'DE GÜNDEM