1

                                                    

                                 

Projeye değil neticeye bakan Z kuşağı tüm engellemelere rağmen Ataşehir gençliği olarak, Ataşehir Sosyal Gençlik Platformu (ASGEP) çatısı altında buluşuyor. ASGEP, Z kuşağının en belirgin özeliklerinden biri olan; hükümetin sorunları çözmek için daha fazlasını yapması gerektiğini düşünüyor ve ekliyor, “Şu anki siyasi iktidar tarafından apolitize edilmeye çalışılan bir gençlik var. Çünkü biliyorlar ki, gençler uyanırsa Türkiye’de çok fazla şey değişecek. Çünkü biliyorlar ki, gençler bilinçlenirse Türkiye’nin siyasi yönü de o bilince göre şekillenecek.”

Türkiye’nin yeni gündemi Z kuşağı, Ataşehir’de sivil toplum kuruluşu olan ASGEP ile gençliği gündemin içine alıyor. Yeni bir oluşum olan ve manifestolarında belirttikleri gibi “Atatürk’ün yolundan ilerleyen gençlere kapılarını açan ASGEP’in Başkanı Ulaş Can Arslan, eylem ve etkinlik sorumlusu Velat Demirkuş, platformun sekreteri Kaan Çelik Ataşehir’de Gündem gazetesine ASGEP’ten bahsettiler.

18 yaşında gençler olarak kurduğunuz ASGEP ile neler yapıyorsunuz, amacınız nedir?

“Temel amacımız ülkenin ekonomik durumunda Ataşehir’in üzerine düşen yükü hafifletmek. Farklı siyasal düşüncede olan farklı ideolojilerde olduğumuz arkadaşlarımız var içimizde… Biz gökkuşağı olarak çıktık bu yola… Manifestomuzda da belirttik. İlk olarak Atatürk yolundan giden gençlik olsun platformumuz diye... Bu doğrultuda gelen herkese kapımız açık. Bazen kendi olanaklarımızla bazen de sponsor desteğiyle gıda yardımı stantları açarak sosyal yardımlarımıza başladık. Kitap projesi başlattık. Elimizde olan üniversite sınav kitaplarını toplayıp yaklaşık 100 arkadaşımıza bu yardımları ulaştırdık. Yakın zamanda Doğu’daki bir köy okuluna yardım çalışması yapacağız. Mavi kapak projemize Ataşehir’de yaklaşık 20 restoranın desteğiyle her ay bir engelli vatandaşımıza tekerlekli sandalye yardımı yapmayı planlıyoruz. Spor turnuvaları ve konserler yapacağız. Öte yandan hem betonlaşan kentimizi yeşil renkle buluşturmak için, hem de  yakın zamanda Koronavirüs salgınında hayatını kaybeden ağabeyimiz gibi sevdiğimiz Uğurcan Demir adına bir hatıra ormanı yapmayı planlıyoruz.” 

(SOLDAN SAĞA) Kaan ÇELİK- Velat DEMİRKUŞ- Ulaş Can ARSLAN

 

Neden böyle bir oluşum kurma ihtiyacı hissettiniz? Sizi buna ne itti?

“Şu anki siyasi iktidar tarafından apolitize edilmeye çalışılan bir gençlik var. Çünkü biliyorlar ki, gençler uyanırsa Türkiye’de çok fazla şey değişecek. Çünkü biliyorlar ki, gençler bilinçlenirse Türkiye’nin siyasi yönü de o bilince göre şekillenecek. Onlar da bunun farkında. Biz de işte o apolitize edilmeye çalışılan gençleri yanımıza alarak kültür yaşatmadan tutun da, ekonomik desteklere kadar gençlerle beraber el ele vererek iktidarın yapamadığını gerçekleştirmeyi planlıyoruz.”

 

“GENÇLİK OLARAK ‘BİR ŞEYLER YAPMAMIZ GEREKİYOR’ DEDİK”

 “Bu oluşuma başlamamızın diğer bir sebebi de pandemi oldu aslında… Pandemi sürecinde yardımcı olmak amacıyla belediye ile birlikte  Ataşehir’in yoksul mahallelerine  koli dağıtmaya gittik. Oralarda gördüğümüz hayatlar bizim bugün içinde bulunduğumuz Ataşehir Sosyal Gençlik Platformu’nun kurulmasının ilk tuğlasını ördü. Yaşanılan sıkıntılara şahit olunca gençlik olarak ‘Bir şeyler yapmamız gerekiyor’ dedik. Belediye desteğinden ziyade kendi iletişim imkanlarımızla çalışmalar yürütelim, yardımcı olalım istedik.” 

Hepiniz öğrencisiniz, nasıl gerçekleştiriyorsunuz bu yardımları?

“Evet, platformumuzdaki herkes öğrenci hiç birimizin bir geliri yok. Yardımlarımızı yaparken yeri geliyor harçlıklarımızdan kısıyoruz, yeri geliyor sponsorlarımız sayesinde gerçekleştiriyoruz. Kurban Bayramı’nda 10 aileye gıda kolisi dağıtacağız mesela... Bu kolileri oluştururken platformumuzdaki arkadaşlarımızla cebimizdeki harçlıklarımızı birleştirdik. Bir kısmını da sponsorlarla yapacağız. Şimdiye kadar sponsorlarımız aracılığıyla 600 bebeğe mama, 20 koli süt, kedi ve köpek mamaları dağıttık ve mahallelerde gıda stantları kurduk.” 

Ataşehir Sosyal Gençlik Platformu olarak kaç kişisiniz?

“Şu an için yönetim kadromuz 32 kişi 18’i kadın arkadaşımızdan oluşuyor. Özellikle kadınların çoğunlukta olmasını istiyoruz. Çünkü biz biliyoruz ki, kadın öğrenirse dünyayı değiştirir. Şu anki iktidarın en büyük amacı kadınları da uzaklaştırmak her şeyden. Bu tutuma karşı durmak için de kadın arkadaşlarımızla beraber yol yürüyoruz.” 

BİZİM BU YAŞANAN VAHŞETLERE SÖZÜMÜZ ŞU: “DUR”

“Pınar Gültekin cinayetiyle bir kez daha gündem olan İstanbul Sözleşmesi’ni desteklemek amaçlı sosyal medya adreslerimizden farkındalık oluşturacağına inandığımız çalışmamızı paylaştık biz de. Bizim bu yaşanan vahşetlere sözümüz şu: “dur” platform olarak İstanbul Sözleşmesi’ni destekliyoruz.” 

Gençler ve aileleri sizlere nasıl yaklaşıyorlar?

“Siyasi iktidarın davranışının sonucu olarak ailelerin çocuklarının platformumuza üye olmasına karşı çekinceleri var. Çünkü bugünkü anlayışta iktidara muhalifsen gözaltına alınabilirsin, tutuklanabilirsin, iş bulamayabilirsin. İnsanlar siyasi iktidarın baskıları yüzünden herhangi bir sosyal mecrada düşüncesini paylaşmaya çekiniyor.” 

“ATAŞEHİR’DE NE YAPABİLİRİZ?  SORUSUNUN PEŞİNE DÜŞÜYORUZ”

“Bir şeylerin değişmesini istiyorsak birlikte hareket etmemiz gerekiyor, siyasi düşüncelerimiz ne olursa olsun. AK Partili, CHP’li,  İYİ Partili, MHP’li  arkadaşlarımızla oturup konuşuyoruz. Hepimiz fikirlerimizi söyleyebiliyoruz ve bu sayede birbirimize bir şeyler katıyoruz. Ataşehir Sosyal Gençlik Platformu olarak aynı çatı altında buluştuğumuzda siyasi görüşlerimizi bir kenara bırakıyor “Ataşehir’de ne yapabiliriz?” sorusunun peşine düşüyoruz. Türkiye’nin çok iyi bir adım atmasını sağlayacak bir oluşumun içindeyiz. Bu yüzden  genç arkadaşlarımızı aramıza bekliyoruz.”

Ataşehir Sosyal Gençlik Platformu ASGEP iletişim:

 İnstagram: atasehirsosyalgenclik

Twitter: atasehirsosyalgenclik1 

Mail: atasehirsosyalgenclik@gmail.com

ATAŞEHİR'DE GÜNDEM