RUSYA, SPUTNİK V AŞISININ ÜRETİMİ İÇİN TÜRKİYE İLE ANLAŞTI ATAŞEHİRDE GÜNDEM 1

 

Rusya’nın geliştirdiği Sputnik V aşısının üretimi Türkiye’de yapılacak. 

 

Rusya’nın Doğrudan Yatırım Fonu (RDIF) bugün yaptığı açıklama ile, ülkede geliştirilen iki dozluk Sputnik V aşısının Türkiye’de üretimi konusunda iki ülkenin anlaştığını paylaştı. 

 

Reuters’in haberine göre Türk ilaç firması Viscoran İlaç, Rusya’nın Sputnik V aşısını tesislerinde önümüzdeki aylarda üretimine başlayacak. İki ülke arasında anlaşması sonucunda RDIF CEO’su Krill Dmitriev, “Viscoran İlaç ile yapılan anlaşma, üretim kapasitemizi artırmayı ve Sputnik V tedarikini küresel olarak kolaylaştırmayı sağlayacak. Asya, Latin Amerika, Avrupa ve BDT’nin bir dizi ülkesinde önde gelen ilaç üreticileriyle anlaşmalara vardık ve bu ortaklıklar sayesinde güvenli ve etkili Rus aşısı 60’tan fazla ülkede insanlar için mevcut olacak.” İfadesinde bulundu. 

 

Viscoran İlaç Yönetim Kurulu Başkanı Öztürk Oran’ın açıklaması ise, “Üretim anlaşmaları, lisanslama süreçleri, depolama ve dağıtım konularının yanı sıra, ürün üzerinde bazı klinik çalışmaların yürütülmesi de Sputnik V aşısı için Rusya ile iş birliğimizin bir parçasıdır. Bu konudaki çalışmalarımız da çok başarılı bir şekilde devam ediyor. Uluslararası arenada tartışılan bu kadar değerli bir ürüne katkıda bulunduğumuz için çok mutluyuz” şeklinde oldu. 

(Kaynak: sozcu.com.tr) 

ATAŞEHİR'DE GÜNDEM