VESİLE ÖZDEMİR

 

Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi, bilinen adıyla “İstanbul Sözleşmesi” kadına karşı şiddet ve aile içi şiddet konularında temel standartları ve devletlerin bu konudaki yükümlülüklerini belirleyen uluslararası insan hakları sözleşmesidir.

 

2011 yılında Avrupa Devletleri ile birlikte ilk 20 ülke arasında imza atan devlet olma ve bu evrensel normların resmileşmesinin mekanının İstanbul olması nedeni ile  “İSTANBUL SÖZLEŞMESİ” olarak dile getirilir.

 

 

1 Ağustos 2014 tarihinde yürürlüğe giren İstanbul Sözleşmesi'ne göre cinsiyet, cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği temelli tüm ayrımcılık biçimleri suç olarak kabul edilir.

 

Bu evrensel insan haklarına sahip olan “İstanbul Sözleşmesine” rağmen maalesef kadına yönelik hem ekonomik, hem de fiziksel şiddet her gün can yakıcı bir halde tırmanışa geçti. Çocuk yaşta evlendirilenler, çocuğa karşı cinsel saldırılar ve darp günden güne artmaya devam etti.

 

Oysa ki devlet kadınları ve çocukları koruma ve yaşatmak için imza atmıştı. Ama 18 yılda 16 bin kadın bu ülke topraklarında yaşayan erkekler tarafından öldürüldü! Kadınların yaşam hakkı elinden alındı. Kimi çocuklarının gözü önünde kimi izbe kuytu köşelerde hayattan koparıldı. Vahşice duygularla katledildiler(!)

 

Ve maalesef ben bu satırları yazmaya başlamışken yine bir       ''KADIN CİNAYETİ İLE SARSILDIK'', İsmi Pınar GÜLTEKİN… 28 yaşında öğrenci idi, yarına dair düşleri vardı. Günlerden beri haber alınamıyordu kendisinden…

Vahşi bir şekilde, öldürüldü.

 

YAKILMIŞ!

ÜZERİNE BETON DÖKÜLMÜŞ!

BİR ERKEK TARAFINDAN ÖLDÜRÜLDÜK YİNE!

OYSA Kİ “DEVLETMİZ” İMZA ATMIŞTI!

 

Binlerce Pınarları kaybettik biz. “Bu ne ilk nede son olacak” demeden önce bu cinayetlerin son olması ya da acil olarak önlenebilir koşullar yaratılması şart.

 

Katil kocaya, katil sevgiliye, katil babaya, kardeşe ''iyi hal indirimi gibi'' ucube mahkeme kararlarından vazgeçilmeli. Caydırıcı cezalar artırılmalıdır.

 

Aristoteles der ki “İyi bir anayasanın olmadığı ülkede iyi insan, iyi vatandaş olunamaz.”

DAHA KAÇ KADIN ÖLECEK, DAHA KAÇ KADIN ŞİDDET GÖRECEK ?

İSTANBUL SÖZLEŞMESİ YAŞATIR, TABİİ FES EDİLMEZSE!..

ATAŞEHİR'DE GÜNDEM