159528

 

CHP İstanbul İl Başkanlığı’nın Sarıyer’de bulunan il binasında düzenlediği ve CHP İstanbul İl Başkanı Özgür Çelik ve İl Yönetimi'nden Sinan Karaca Öztürk'ün katıldığı “Kent Yoksulluğu Buluşmaları”nın ilk konukları Roman toplum temsilcileri oldu. Buluşmada Roman toplum temsilcileri, ekonomik, sosyal ve siyasi sorunlarını dile getirirken, Çelik de İstanbul İl Örgütü olarak çözüm noktasında neler yapılabileceğini paylaştı.

 

Toplantıda Roman yurttaşların sorunlarını dinleyen Çelik, şunları söyledi:

 

"* Çok çeşitli federasyon başkanlarımız, dernek başkanlarımız konuşmaları yaptılar.

 *Bu toplantıda konuşulan her konuyu teker teker en ince ayrıntısına kadar not aldım. Bunları teknik bir ekiple bir rapora dönüştüreceğiz. 

 

*Roman yurttaşlarımızın en fazla yaşadığı ilçelerde mutlaka meclis üyesi temsiliyetiyle ilgili bir mücadeleyi, bu yerel seçimde ve sonrasındaki genel seçimlerde vereceğiz. 

 

*İstanbul, Roman vatandaşların çok yoğun yaşadığı bir bölge. İstanbul'da milletvekilliği temsiliyeti konusunda da bir mücadele vereceğimi ifade etmek istiyorum.

 

*Roman vatandaşlarımız müzisyenlik yapıyorlar. Toplumun kültürel olarak zaman geçtikçe değişmesinden kaynaklı bazı sanatçıların, müzisyenlerin çok büyük sıkıntı çektiğini bilen ve bunu yaşayan birisiyim, gören birisiyim. Dolayısıyla sorunlar noktasında büyükşehir belediye başkanımızla ve ilgili daire başkanlıklarımızla konuşacağız.

*Ben ailelerin nasıl büyük sıkıntılar yaşadığını, çok iyi biliyorum. Uyuşturucu meselesinden kaynaklı o evlere nasıl ateş düştüğünü bilen ve gözlemleyen birisiyim. Bu konuyla ilgili İstanbul ölçeğinde, bir süreci en kısa zamanda organize etmeye gayret göstereceğiz.

*Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Ekrem İmamoğlu döneminde, yani 2019’dan bugüne kadar sosyal yardımların sayısı kat kat arttırıldı. Bunları arttırmaya devam edeceğiz. Ancak asıl konuşulması gereken mesele şudur: Vatandaşın iş sorununu çözerek onun sosyal yardıma muhtaç hale gelmesini engellememiz lazım. Vatandaşın ekonomik olarak yoksulluk sorununu çözerek, insanların kent yoksulluğu yaşamamasını sağlamak lazım. Biz o sosyal yardımları mutlaka artırarak devam edeceğiz. Ama şunu da bilin. Bizim derdimiz, bu kentte, bu ülkede yoksulluğu bitirmek, bunun mücadelesinde her zaman vermeye devam edeceğiz.”

 

 

 

 

 

 

 

anka