HAKAN ARIKAYA ATAŞEHİR DE GÜNDEM İMAR PLANI MHP

 

 

Ataşehir’in en büyük sorunu olan ve yıllardır İBB ile belediye yetkililerinin bir türlü ortak noktada buluşamadığı imar sorununu, bugün Ataşehir Belediye Meclisi MHP Meclis Üyesi Hakan Arıkaya’nın düzenlemiş olduğu basın toplantısında ele alındı. Arıkaya, yapılmış olan imarların masa başında değil, sahada gözlem yapılarak gerçekleştirilmesi gerekliliğine dikkat çekerek, ilçenin imar planından mağdur olan mahallelerini ele aldı. Arıkaya aynı zamanda planların eşitlik ilkesine aykırı olarak yapıldığını işaret etti. MHP İstanbul İl Başkanı Birol Gür ise Ataşehir Belediyesi’nin imar planlarını çözememesine İBB’nin Ak Parti iktidarında olması sebebini bahane olarak gösterdiğini ifade etti. Öte yandan Gazeteci Himmet Kaya'nın İl Başkanı Gür'e yönelttiği cumhur ittifakı çoğunluğunda olan İBB Meclisi'nde Ataşehir imarı çözülecek mi? sorusuna Gür'ün cevabı dikkat çekti. 

 

Ataşehir Belediye Meclis MHP Meclis Üyesi Hakan Arıkaya Ataşehir’in yılan hikayesine dönen imar planı hakkında basın toplantısı gerçekleştirdi. Toplantıya MHP İstanbul İl Başkanı Birol Gür , MHP İl Başkan Yardımcısı Ziya Üçüncüoğlu, MHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Kurtuluş Bozkır, Anadolu Yakası Teşkilatlardan Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Afşin Birben, MHP Ataşehir İlçe Başkanı M.Sadun Bizel katılım sağladı.

 

 

Hakan Arıkaya’nın ev sahipliği yaptığı toplantıda Arıkaya konuşmasına Regaip Kandili’ni kutlayarak başladı. İmar planları ile ilgili yapmış oldukları çalışmaları ve belediye meclisinde imarla ilgili  hararetli tartışmaların yaşandığını belirten Arıkaya konuşmasında şunları kaydetti: “Ataşehir Belediyesi  MHP Meclis Üyesi olarak, seçildiğimiz günden bugüne kadar 23 aylık süre zarfında ilçemizin sorunlarını ve çözüm önerileriyle birlikte yapmış olduğumuz çalışmaları Ataşehirlilerle paylaşmak istiyoruz. İstanbul’un 39 ilçesinden en değerli ilçemiz Ataşehir ilçemiz 2008’de TBMM’den 5747 sayılı büyükşehir yasasıyla kurulmuştur. 17 mahalleden oluşan ilçemizin nüfus kurumu itibariyle 2009’da 361 bin 615 kişidir. 2020’de yapılan nüfus sayımında 422 bin 594 olarak tespit edilmiştir. Kurulduğu günden bugüne ilçemizde yüzde 17’lik bir nüfus artışı gözle görülmektedir. İlçemizin planlama sürecine baktığımızda  M1 planı karşımıza çıkıyor. M1 planı birinci derecede ticaret ve hizmet merkezi olarak karşımıza çıkıyor. Buradaki maksat Anadolu Yakası’nın ticaret merkezi olarak Ataşehir’in merkez belirlenmesi ile ilgilidir. Planlar buna müsait olduğu için M1 planı uygulanmıştır. Hastane, spor kompleksleri, kültür merkezleri, AVM’ler gibi örnekler verebiliriz. Ancak, baktığımızda on yedi mahallenin planlarında bu planların destekler nitelikte olmadıklarıyla karşılaşıyoruz. Aynı zamanda Ataşehir planları düzenlenirken yaklaşık yüzde 51’i donatı alnında bırakılmıştır. Mevcut kullanımda ise şu anda yüzde 39 var. Mevcut planlamanın çok altında kaldığını görüyoruz.”

 

 

 

İmar planlarında mağduriyet yaşayan mahalleleri  inceleyen Hakan Arıkaya, İçerenköy ve Küçükbakkalköy Mahalleleri için 1993-1994 yıllarında tamamlanmış olan imar planlarından, Kayışdağı ve İnönü Mahallelerinin NİP’nı revize plan olarak çalışılması üzerine iade edilen planlarına, Yeni Sahra ve Barbaros Mahallelerinin 15 Şubat 2019’da mevzuata aykırı hazırlanmış 1/5000’lik planlarından, Yeni Çamlıca, Mevlana, Mimar Sinan Mahallelerinin mülkiyet sorunlarına, Örnek Mahallesi, Esatpaşa ve Fetih Mahallelerinin 1/1000 ölçekli uygulama imar planlarına kadar yapılan imar planı analizlerinin paylaşıldığı  basın toplantısında Milliyetçi Hareket Partisi Ataşehir Belediyesi Meclis Üyesi Hakan Arıkaya Ataşehir ilçesinin planlama alanındaki tespitlerini şöyle sıraladı:

 

 

 

*Ataşehir ilçesinde bütüncül yaklaşımdan uzak, parçaçıl ve çok sayıda plan bulunmaktadır.

*Ataşehir ilçesinde hazırlanan planlar var olan sorunlara çözüm üretmemektedir.

*Hazırlanan parçacıl planlarda eşitlik ilkesine aykırı olarak nüfus/yoğunluk kestirimleri yapılmaktadır.

*Planlardaki donatıların miktarı ve tasarım standartları sağlayamamaktadır.

*Ataşehir ilçesindeki planların içerikli mevzuata aykırılık içermektedir.

 

 

Son olarak Arıkaya, ifade ettiği sorunların karşısında çözüm olarak şunları söyledi: “Tespitlerimiz dikkate alınarak, öncelikle plansız olan mahalleler olmak üzere ilçemizin bütüncül planlama faaliyetlerinin hızlandırılması gerekmektedir. Mevcut yapı stokunun yenilenmesi adına Kentsel Dönüşüm vb. modellerinin ivedilikle oluşturulması gerekmektedir.”

 

 

 

 Hakan Arıkaya’nın ardından konuşan MHP İstanbul İl Başkanı Birol Gür, dava arkadaşlarına ve Hakan Arıkaya’ya aynı zamanda MHP Ataşehir İlçe Başkanı Muhammed Sadun Bizel’e yapmış oldukları çalışmalardan dolayı teşekkür ederek başladığı konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

 

“İnsanoğlu yeme içme ihtiyaçlarıyla barınma ihtiyaçlarına da bilimin ışığında ihtiyacını karşılamaya çalışmış. Barınma ihtiyacının sorunlarını en başta yaşayan ilçelerden biri de Ataşehir. Ataşehir’in farklı farklı mahalleleri var. Birbirine hem fiziki olarak hem de sosyal donatı alanları olarak bambaşka mahalleleri var. İnsanımızı isteriz ki aynı şartlarda aynı havayı soluyan, aynı çevreyi birlikte paylaşan, sosyal donatı alanıyla sağlıklı fiziki şartlarıyla bir barınma ihtiyacını aynı ölçüde sağlayabilmeyi temenni ediyoruz. Ataşehir’de bugüne kadar farklı farklı çalışmalar yapıldığını Hakan Başkanımız (Arıkaya) izah etti. Ancak özellikle burada bir şey dikkatimi çekti ki; yapılan çalışmalarının bir çoğunun hukuktan geri döndüğünü, bunun da sebebinin mevzuattan aykırı çalışmalardan kaynaklı olduğunu görüyoruz.”

 

 

 

MHP İSTANBUL İL BAŞKANINDAN ATAŞEHİR BELEDİYESİ’NE BAHANE GÖNDERMESİ

"Yapılan çalışmalarının öncelikle hukuka uygun olup, ikide bir pinpon topu gibi karşılıklı oyundan öte insanımız Ataşehir’de yaşam kalitesini artırma noktasında öne çıkartılması gereken bir pozisyona dönmesi lazım. Aksi takdirde yerel yönetimden mahkemeye mahkemeden tekrar yerel yönetime dönüşmesi 12 yıllık bir süreçte bir sonucun elde edilmemesine bizi getirmiştir. Dolayısıyla artık yapılan çalışmanın mevzuata ve hukuka Ataşehir’de yaşayan vatandaşımızın yaşam kalitesini daha  nasıl artırabilirize dönük bir çalışma yapılması lazım. Burada bütün paydaşlara iş düşüyor. Hem Ataşehir Belediyesi’ne hem de İBB’ye. Daha Önce Ataşehir Belediyesi’nin şöyle bir bahanesi olabilir:  Özellikle ana kent kendi partisinden olmaması kaynaklı önlerine bir set çekildiğini, engel teşkil edildiğini ifade edebilir. Ancak, Ataşehir şu anda İBB ile aynı siyasi partinin. Dolayısıyla bu bahaneye sığınacak tarafları yok artık. Onun için bütün paydaşların iyi niyetli çalışmalarının ortaya koyulmasını bekliyoruz. Bu manada MHP'ye ne sorumluluk düşüyorsa, sonuna kadar yerine getirme gayretinde olacaktır. Bugünkü çalışmamızda bunun bir örneği. Hem cumhur ittifakının bir paydaşı olarak hem de MHP’nin kurumsal kimliği ile birlikte buna katkı sağlamaya çalışacağız. Bundan sonra da konunun takipçisi olacağız.”

 

CUMHUR İTTİFAKI PAYDAŞI BETONLAŞAN İSTANBUL’U ELEŞTİRDİ

Modernitenin dayatmış olduğu şehirleşme hayatının ötelenmesi gerektiğini vurgulayan Gür, “İstanbul’da komşuluk, akrabalık ilişkilerini tekrar pekiştirecek, güçlendirecek bir kentsel dönüşümün tarafıyız. Modernitenin dayattığı yüksek binalar kabul edilir bir durum olmadığını düşünüyoruz. Mahalle kültürünü tekrar hayata geçirmek gerektiğini düşünüyoruz." dedi.

 

HİMMET KAYA SORDU: CUMHUR İTTİFAKI ÇOĞUNLUĞUNDAKİ MECLİS ATAŞEHİR İMARINA ÇÖZÜM ÜRETECEK Mİ?

 

Gazeteci Himmet Kaya’nın Birol Gür'e yönelttiği,"Ataşehir 2009’da ilçe olurken İstanbul’da 9 farklı ilçe kurulmuştu ve diğer ilçelerin çoğunda imar sorunu çözüme kavuşurken Ak Parti iktidarında olan İBB, Ataşehir’in imarına bir türlü çözüm üretmemişti. Şimdi İBB CHP’nin fakat, meclisteki cumhur ittifakının çoğunluğu hala Ataşehir imarına çözüm üretemiyor. Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? sorusuna Gür, şöyle cevap verdi: “Ortak paydaşların ortak akılla bir araya gelmesi lazım. Burada Ataşehir’de yaşayan insanımızın menfaatine karar alınması lazım. Burada siyasi münazaraları bir tarafa bırakmakta fayda vardır. Bu açıdan MHP Ataşehir’de yaşayan insanımızın hukukunu koruyacak imar planına cumhur ittifakının diğer paydaşıyla birlikte katkı sağlayacaktır.” dedi.

 

ATAŞEHİR'DE GÜNDEM