suç duyurusu ataşehirde gündem

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, grup toplantısında Gezi Parkı eylemlerine katılanlar için kullandığı ‘sürtük’ ifadesine tepkiler yağdı. Erdoğan’ın,“Düşünün Dolmabahçe Valide Sultan Camii’nin içinde bu eşkıyalar, bu teröristler bira şişeleriyle, bira kutularıyla adeta caminin içini pislemişti. Bunlar böyle. Bunlar çürük, bunlar sürtük.” ifadeleri bazı yandaş gazetelerde sansürlense de sosyal medyadan sürtük etiketiyle Cumhurbaşkanına tepkiler yağdı. Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu ise Erdoğan’ın sürtük ifadesine karşı 3 Haziran 2022 tarihinde Erdoğan hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını ifade etti.

 

Gezi eylemlerine katılanlara ‘sürtük’ diyen Erdoğan’a tepkiler çığ gibi büyüyor. Canan Güllü’nün başkanlığında Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu da bugün Erdoğan’ın kullandığı sürtük ifadesine yönelik açıklama yaptı. Federasyon açıklamalarında 3 Haziran 2022 tarihinde Erdoğan hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını ifade etti.

 

TKDF’nin yaptığı açıklamada şu ifadeler yer aldı: 

 

* "1 Haziran 2022 tarihinde Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan özgürlüğe ve demokrasiye sahip çıkmak için Gezi Direnişi’ne katılan milyonlarca muhalif kadına TBMM çatısı altında yaptığı konuşmasında “çürük” ve “sürtük” diyerek hakaret etmiştir.

 

* Cumhurbaşkanının halka yönelik sarf ettiği bu sözler ülke demokrasisinde kara bir leke olarak anılacaktır.

 

* Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu olarak Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan hakkında kadınları hedef alarak sarf ettiği “sürtük” ifadesi nedeniyle 3 Haziran 2022 tarihinde suç duyurusunda bulunacağımızı kamuoyuna duyuruyoruz.

 

* Kadınlara karşı işlenen tüm suçların karşısında durmaya devam edeceğiz.

 

*Kadınlar iktidarınızda boyun eğmedi eğmeyecek, yaşasın Gezi Direnişimiz yaşasın kadın hakları."