ATAŞEHİRİ KONUŞMAMIZ LAZIM ATAŞEHİRDE GÜNDEM 3

 

Geçtiğimiz Nisan ayı meclis oturumunda Meclis 1. Başkanvekili olarak seçilen Kudret Arslan, “Bu bir bayrak yarışı. Onlar yapar, biz yaparız, bizden sonra bir başkası yapar… Yani görevler kalıcı değil geçicidir. Herkesin süresi var. Süresi dolduğunda görevlerde de değişim olabilir. Sevgi Hanım da bu görevi layıkıyla yapmıştır. Teşekkür ederim.” ifadesinde bulundu. 

Uzun yıllar belediye meclis üyesi ve encümenlik görevi yapan Ataşehir Belediye Meclis 1. Başkanvekili Kudret Arslan’ı Ataşehir’de Gündem Gazetesi olarak makamında ziyaret ettik. Arslan, sorularımızı yanıtladı. 

 “GÖREVLER KALICI DEĞİL, GEÇİCİDİR” 

Uzun yıllar belediye meclisinde çeşitli görevler yapmış biri olarak şimdi de, Ataşehir Belediye Meclis 1. Başkanvekilliği görevini yürütüyorsunuz. Neler hissediyorsunuz? 

Öncelikle Sevgi Uluğ hanımefendiye de yapmış olduğu görevden dolayı kendim adına teşekkür ediyorum. Bu bir bayrak yarışı. Onlar yapar, biz yaparız, bizden sonra bir başkası yapar… Yani görevler kalıcı değil geçicidir. Herkesin süresi var. Süresi dolduğunda görevlerde de değişim olabilir. Sevgi Hanım da bu görevi layıkıyla yapmıştır.

Tabi, meclis başkanlığı çok önemli bir görev. Meclis başkanlığını hakkıyla yapmaya çalışacağım. Arkadaşlarımın hepsi benim için aynı düzeyde, aynı derecede olduğu için yine aynı şekilde idare edeceğime inanıyorum. Ben arkadaşlarıma hiçbir zaman saygısızlık yapmam. Saygı çerçevesi içerisinde, bana verilmiş olan yetkiyi mecliste kullanacağıma sizin huzurunuzda tüm Ataşehir halkına duyurmuş olmak isterim. 

“HİÇBİR AK PARTİLİ ARKADAŞIM BANA GELMEDİ” 

Sosyal medyadan takip ettiğimiz üzere genelde Cumhuriyet Halk Partisi meclis üyeleri size tebrik mesajları yazdı. AK Partili meclis üyelerinden de sizi ziyaret eden ve “hayırlı olsun” diyenler var mı? 

Şu ana kadar hiçbir AK Partili arkadaşımız bana gelip, hayırlı olsun dileğinde bulunmadı. İki arkadaşım var, onlar da telefonla tebrik ettiler. Ben de aradıkları için teşekkür ediyorum. 

“ATAŞEHİR’İ KONUŞMAMIZ GEREKİYOR” 

İki kutuplu meclisimiz var. MHP'den de İYİ Parti'den de birer tane üye olmasına rağmen çoğunlukta iki partinin temsilcileri ağırlıkta. Meclis Başkanı Kudret Arslan olarak izleyeceğiniz yolu kısaca anlatır mısınız? 

Mecliste her iki tarafta konuşacak. Cumhuriyet Halk Partisi de konuşacak, AK Parti'de konuşacak, İYİ Parti'de konuşacak, MHP’de konuşacak. Fakat Ataşehir ile ilgili konuşmamız gerekiyor. Ataşehir'in dertleriyle dertlenmemiz gerekiyor. Yani Ataşehir Belediye Meclisi’nde, genel meclisin problemlerini konuşursak eğer Ataşehir’e hizmet etmiş olmayız. Ataşehir’in bekleyen birçok sorunu var, birçok yapılacak işleri var. Bunlarla ilgili bilgi verirsek, Sayın Battal İlgezdi’ye de yön vermiş oluruz. Bu anlamda arkadaşlarımın bu şekilde konuşmalarını ve davranmalarını rica ediyorum. İnşallah, buna da uydukları sürece benim de onlarla hiçbir husumetim olmaz, olmadı da bugüne kadar. 

“HER ZAMAN DİNLERİM” 

AK Parti Meclis üyeleri ile birlikte yol haritası çıkarmak için bir araya gelmeyi düşünüyor musunuz? 

Gelirlerse, gelirim tabii. Biz Ataşehir halkı için buradayız. Ataşehir'e hizmet için buradayız. Kavga yapmak ve tartışmak için gelmedik. Buraya Ataşehir'e hizmet için geldik. Onun için ben ve arkadaşlarım meclisteki tavırları dışında benimle görüşmek isterlerse kapım her zaman açık. Buyursunlar gelsinler. Ben her zaman dinlerim.

“İNSANLARI GERİYORLAR” 

Meclis üyesi olarak yıllardır çalıştığınız bir meclis grubu var. Gözlemleriniz sonucunda meclis çalışmalarına katkı veren yahut da muhalif oy kullananların amacının Ataşehir'e hizmet noktasında yeterli olduğunu düşünüyor musunuz? 

Ben şu an Cumhuriyet Halk Partisi'nin mensubu olarak Ataşehir Belediyesi'nde iktidarız. Her zaman da muhalefet baskın karakter olmaya çalışır. Yani biz Ataşehir ile ilgili meclis çalışmalarını iktidar partisi olarak yapıyoruz, yaptığımıza da inanıyorum. Muhalefetin kendi açısından yaptığını da açıkçası beğenmiyorum. Ataşehir'in sorunları ile ilgili bir muhalefet yapmıyorlar. Sadece genel siyaset ile ilgili muhalefet yapmaya çalışıyorlar. Bu da insanları geriyor. Bu benim öngörüm değil sahada dolaştığım, gördüğüm, konuştuğum her insan böyle söylüyor. 

“MAHALLE MAHALLE GEZERDİM, VATANDAŞI DİNLERDİM” 

Burada siyasi konumu olarak muhalefette olan bir partiyi temsil etseydiniz, duruşunuz nasıl olurdu?

Ben muhalefet olsaydım mahalle mahalle gezerdim. Vatandaşları dinlerdim. Ferhatpaşa'dan Esatpaşa'ya, Esatpaşa'dan Mustafa Kemal'e, Mustafa Kemal'den Aşık Veysel’e, Aşık Veysel'den İnönü Mahallesi'ne, İnönü'den İçerenköy'e her yeri dolaşır ve vatandaşı dinlerdim. Ben bunları irdeler, ondan sonra mecliste bunların dile getirirdim. 

“FIRTINA KOPARMAYA ÇALIŞIYORLAR” 

Ataşehir Belediyesi’yle alakalı en son İçerenköy'deki bir yapı hakkında imar yolsuzluğu şeklinde bir haber yayıldı. Bunu da AK Parti’nin meclis üyeleri ve ilçe yöneticileri de sosyal medyada paylaştılar. Sizce bu doğru mu? 

Algı operasyonu yapmaya çalışıyorlar. Ataşehir'de binlerce bina var, iskanı alınmış veya alınmamış… İstanbul'da da iskanı alınmış veya alınmamış binlerce bina var. O tür binaları eleştirmeye kalkarlarsa yani insanların ömrü yetmez.  Sosyal medyada bu algı yapılmaz. Böyle bir şey varsa mecliste önerge verirsin ve konuşursun. Onunla ilgili bilgi verirsin, onunla ilgili elinde bir belge varsa savcılığa gidersin ve sunarsın. İstanbul Valiliği'nin almış olduğu bir karar var ve sadece inceleme kararı mevcut. Ortada bir suç yok, kanıt yok,  bir şey yok. Belli olmayan bir şey üzerinden algı yaratıp, bir bardak su için fırtına koparmaya çalışıyorlar. 

“BASMA KALIP TWEET’LER ATIYORLAR” 

Ataşehir Belediyesi resmi olarak 12. yılını tamamladı. Her zaman eleştiriler vardı ama bu dönem biraz farklı. İsmail Erdem,  AK Parti Ataşehir İlçe Başkanlığı’na geldikten sonra agresif bir siyaset çizilmeye başlandı. Meclis başkanvekili olarak ne söylemek istersiniz? 

Ataşehir Belediyesi, Cumhuriyet Halk Partisi’ne bağlı bir belediye olduğu için ve onların bu belediyeyi alamadıklarından dolayı içlerinde bir hınçları var. Arzuları var. Normaldir. Fakat 10 yıl belediye başkanlığı yapmış olan İsmail Bey, nelerin yapılması gerektiğini ve nasıl konuşulması gerektiğini bilmesini beklerdim. 

Sosyal medyadan bakıyorum, basmakalıp tweetler atıyorlar. Birisi hazırlıyor ve muhtemel sosyal medya uzmanları var. Onlara anlatıyorlar ve onlar da tek tek paylaşıyorlar. Ben öyle görüyorum yani. Onlara da cevap vermenin de bir anlamı yok. Bazen Twitter'da cevap veriyorum ama kızıyorlar. Bana niye cevap veriyorsun falan diyorlar. Başkanımıza olmadık şeyleri söylüyorlar, olmadık suçları istinat ediyorlar ama kendilerine iki kelime söylediğin zaman asla kabul edemiyorlar. Bunu ben de anlamış değilim. 

“ATAŞEHİR HALKINA TEŞEKKÜR EDİYORUM”

Son olarak Ataşehir halkına söylemek istediklerinizi iletebilirsiniz… 

Ataşehir halkına teşekkür ediyorum bizi seçtiği için, bizi burada görevlendirdiği için, Cumhuriyet Halk Partisi’ne bu görevi verdiği için. Sayın Battal İlgezdi'yi de 3 kez Belediye Başkanı yaparak, Ataşehir halkı tercihini yapmış oluyor. Bundan sonrası 2024’de yapılacak olan seçimlerde iki tarafın da iyi çalışıp,iİyi güzel hizmetler yapıp, seçim sandığında halkımızın takdiri. Kim gelirse de Ataşehir Belediyesi'ni yönetir. Tüm meclis üyelerine sesleniyorum. Hepimiz dostuz, arkadaşız. Birlik ve beraberlik içerisinde Ataşehir'de yapılması gereken imar planlarını birlikte çözelim. Birlikte çalışalım. Muhalefet demeden, iktidar demeden Ataşehir'in yararları ile ilgili yapılacak her işte belediyemiz desteğini gösterecek. Zaten Belediye Başkanımız Battal İlgezdi’de,  “ben varım” diyor. Meclis başkan vekili olarak, Ataşehir menfaati ile ilgili de ne yapılması gerekirse biz yanınızda olacağız. Kimseyle bir kavgamız husumetimiz olamaz. Ataşehirli bizi seçmiş ve 5 yıllığına buraya getirmiş. Biz bu 5 yılı burada nasıl hizmet edebiliriz de, Ataşehir halkına yararlı olabiliriz diye bir hizmet anlayışıyla görevimizi sürdürmek sürdürmek istiyoruz. 

 ATAŞEHİR'DE GÜNDEM