TÜRKİYE EMEKLİ SUBAYLAR DERNEĞİ YÖNETİMİ GÖREVLERİNDEN ALINDI ATAŞEHİRDE GÜNDEM 2

 

İçişleri Bakanlığı, 104 emekli amiralin bildiri yayımlamasına ilişkin Milli Savunma Bakanlığı’na yönelik yaptıkları açıklamalar sebebiyle Türkiye Emekli Subaylar Derneği Genel Başkanı Tuğgenerel Namık Kemal Çalışkan ve yönetimini görevlerinden aldı. 

İçişleri Bakanlığı, 104 emekli amiralin bildiri yayımlaması üzerine Milli Savunma Bakanlığı’nı yalanlayan açıklamalarda bulunan Türkiye Emekli Subaylar Derneği (TESUD) Genel Başkanı Tuğgeneral Namık Kemal Çalışkan ve yönetim kurulu üyelerinin görevlerine son verdi. Bakanlık tarafından, “Dernek yöneticilerinin beyanları ile 104 emekli amiral tarafından yayımlanan bildiriye destek oldukları görülmüştür.” açıklaması yapıldı. 

TESUD yöneticilerinin açıklamaları üzerine 8 Nisan tarihinde Mülkiye Müfettişi ve Dernekler Denetçileri görevlendirildiğini bildiren bakanlık bu kapsamda, derneğin Yönetim Kurulu Başkanı Tuğgeneral Namık Kemal Çalışkan ile yönetim kurulu üyelerinin görevden uzaklaştırıldığını duyurdu.

NE OLMUŞTU? 

Milli Savunma Bakanlığı'nın, “104 amiralin bildirisinin Türkiye Emekli Subaylar Derneği tarafından kınandığına” ilişkin açıklaması TESUD tarafından yapılmıştı.  

TESUD’un yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verilmişti:

“5 Nisan 2021 günü saat 13.30'da TESUD Genel Başkanı ve TEMAD Genel Başkanı, beraberlerinde yönetim kurullarından ikişer üye ile birlikte MSB'lığına davet edilmiştir. Sayın Milli Savunma Bakanı'nın ülkemiz ve TSK'nın halen yürütmekte olduğu faaliyetler konusundaki paylaşımlarını müteakip TESUD Genel Başkanı tarafından; Silahlı Kuvvetlerimizin yurt içinde ve dışında yürüttüğü faaliyetlerdeki başarılarından gurur duyulduğu ifade edildikten sonra, emekli subaylarla ilgili çeşitli konular gündeme getirilmiş, görüş ve öneriler paylaşılmıştır. Emekli amirallerin bildirisine yönelik herhangi bir kınama ifadesi kullanılmamıştır.”

 ATAŞEHİR'DE GÜNDEM