121966923_944216526065466_2947082741976082615_n

Mahallelerin güncel haritasını çıkararak halk ilişkisinin “sağlıklı veriler” üzerine inşa edilmesine yardımcı olan muhtarların, her yıl olduğu gibi bu yılda Ataşehir’de 19 Ekim Muhtarlar Günü törenlerle ve çeşitli etkinliklerle kutlandı. 

 

 

 İlk etkinlik olarak Cumhuriyet Parkı’nda  Atatürk Anıtı’na çelenk bırakıldı.Törene CHP Ataşehir İlçe Başkanı Celal Yalçın,Ak Parti Ataşehir İlçe Başkan Yardımcısı Zafer Düşgün, CHP İlçe Kadın Kolları Başkanı Seval Düzenli,Ataşehir Belediyesi Başkan Yardımcısı Orhan Çerkez, Muhtarlık İşleri Müdürü Battal Sarıkaya, Ataşehir Muhtarlar Dernek Başkanı Ali Rıza Saraçoğlu,  Ak Parti Meclis Üyeleri Fatih Kayacı ve Bayram Varol ile mahalle muhtarları katılım sağladı. Törende konuşan Muhtarlar Derneği Başkanı ve aynı zamanda Mustafa Kemal Mahallesi Muhtarı Ali Rıza Saraçoğlu günün anlam ve önemi içeren konuşma yaptı. Ali Rıza Saraçoğlu konuşmasında şu ifadeleri kullandı: “Konuşmama Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Muhtarlar demokrasinin temel taşıdır’ sözüyle başlamak istiyorum. Muhtarların 21. yüzyıldaki koşullarda hizmet edebilmesi için yeni bir kanuna ihtiyaç duyulmaktadır. Yeni bir mahalle kanununa geçilebilmesi ve TBMM’den geçecek yasa ile Türkiye muhtarlar birliğinin kurulması şarttır.190 yıldır Türk Milletinin yaşam biçimi olan muhtarlık kurumu, yasal düzenlemelerle daha işlevsel bir konuma getirilmesi, devlet ve millet arasındaki bağı daha da güçlendirecektir. "

 

Ardından Zübeyde Hanım Hizmetiçi Eğitim Enstitüsü’nde Kaymakamlığın misafiri olan muhtarlar, çalışmaları hakkında bilgi verirken, küresel sorunumuz Koronavirüs pandemisinde de yapılan çalışmalarla ilgili fikir istişarelerinde bulundular. Yapılan kısa toplantının ardından Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi’yi vekaleten Orhan Çerkez’in misafiri olan muhtarlar, öğle yemeğinde bir araya geldiler. 

 

ATAŞEHİR'DE GÜNDEM