Alevilerde-asure-aciklamasijpg-660x330-1

 

İngiliz Haber ajansı Reuters’un haberine göre AK Parti, Alevi vatandaşların desteğini kazanmak amacıyla yeni bir Alevi açılımına hazırlandığı iddia edildi.

 

Anketler ekonomik sorunlarla mücadele etmekte zorlanan AK Parti'ye desteğin azaldığına işaret ederken, Türkiye'nin 84 milyonluk nüfusunun %15-20'sini oluşturan Alevi vatandaşların desteğini kazanmak isteyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Alevi açılımına yönelik adım atmaya hazırlanıyor.

Ancak Alevi topluluğu temsilcilerinin açıklamaları, bu oyları kazanmanın Erdoğan için zorlu bir mücadele olacağına işaret ediyor.

Seküler nitelikteki Alevi topluluğu, geçmişte bir sonuca varmayan çabalardan sonra AKP'nin niyeti hakkında şüpheli. Hükümetin bu konudaki çalışmalarını samimi bulmayan Alevi temsilcilerine göre, AKP hükümeti aslında "kendi Alevisini yaratmaya çalışıyor."

 

ALEVİLERİN NÜFUSU YÜZDE 15

 

Alevi Bektaşi Federasyonu'nun internet sitesinde yer alan bilgiye göre Türkiye'de tahmini 20 milyon, Avrupa'da ise 1 milyon civarı Alevi yaşıyor. Buna göre Türkiye'deki Alevi vatandaşlar 84 milyonluk toplam nüfusun yaklaşık %24'ünü oluşturuyor. Bazı tahminlere göre ise Aleviler nüfusun yaklaşık yüzde 15’lik bir kesimini oluşturuyor.

Erdoğan 58 ilde bin 585 cemevi ziyaret edilerek hazırlanan kapsamlı bir çalışmanın kabinede görüşüldüğünü ve İnsan Hakları Eylem Planı'nda yer alan azınlık vakıflarının seçim usulüyle ilgili hususu da değerlendirdiklerini söylemişti.

Üst düzey iki AK Partili yetkili ise Reuters'a yaptığı açıklamada, cemevlerine uzun süredir talep edilen "ibadethane statüsünün" de verilebileceğini söyledi.

Aynı yetkili, itiraz eden grupları "aşırı uç" olarak tanımlarken, "Sürece kimsenin zarar vermemesi için tüm tarafların hassas davranması gerekiyor. Bu sefer fırsat kaçırılmamalı" diye konuştu.

 

İBADETHANE STATÜSÜ

 

Bir başka üst düzey bir AK Partili , "Artık bu işe gerektiği gibi son noktayı koyacağız diye düşünüyorum. Partinin üst kademesinde bu konu tartışıldı. Belli bir aşamaya da geldi. Şimdi cemevleri vakıf ve dernek gibi bir statüye sahip. Şimdi ilgili bakanlıklar bir çalışma yapıyor. Kültür Turizm Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı. Buna göre neler yapılabilir bakılıyor" dedi ve ekledi:

"Zaten Alevi toplumu ile de temas edildi. Uzun süredir talep edilen ibadethane statüsü de bu kez verilebilir. Bu konuda genel bir yaklaşım da var. Ama bu konuda Alevi toplumu ve ileri gelenlerinin de olumlu katkı vermesi gerekiyor."

 

Aynı yetkili çalışmada maddi yüklerin en azından cemevlerinden alınması ve maaş konusu olduğunu da söyledi.

Yetkili, "Bir Alevi Cemaat Başkanlığı da kurulabilir. Bu konunun iyi sonuç verebileceği yaklaşımları da var. Bu da önemli gündem maddelerinden biri. Cumhurbaşkanı da bu konunun sonuçlandırılmasını istiyor. Sıkıntılar bugüne kadar çözülmeliydi ama olamadı" dedi.sondakika.com