6TUE56UE56IU

İçişleri Bakanlığı'nın genelgesiyle, Ataşehir Belediye binası başta olmak üzere, ek hizmet binalarında ve nikah dairelerinde Hayat Eve Sığar (HES) kodu zorunlu hale geldi.

 Artan koronavirüs vaka sayıları sonrası birçok yerde HES kodu alma zorunluluğu getirildi. Son olarak Ataşehir Belediyesi de HES kodu alma zorunluluğu getirdi.

 

 Vatandaşların birçok yere giriş yapmak için kullanacağı HES kodu nedir, nasıl alınır? 

HES (Hayat Eve Sığar) Kodu, Kontrollü Sosyal Hayat kapsamında, ulaşım ya da ziyaret gibi işlemlerinizde kurumlarla ve kişilerle, Covid-19 hastalığı açısından herhangi bir risk taşıyıp taşımadığınızı güvenli şekilde paylaşmanıza yarayan bir koddur. Paylaştığınız HES kodları uygulama üzerinden ya da kurumlara sağlanan servisler aracılığı ile sorgulanabilecektir.

HAYAT EVE SIĞAR UYGULAMASI İLE HES KODU ALMA

Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden 'HES Kodu İşlemleri' bölümüne girilir 'HES Kodu Oluştur' butonuna tıklanır. KOD kullanım süresi seçilir ve KOD oluşturulur.

 

E-DEVLET UYGULAMASI ÜZERİNDEN HES KODU ALMA

HES kodunu e-Devlet sistemi üzerinden https://www.turkiye.gov.tr/saglik-bakanligi-hes-kodu-uretme-ve-listeleme adresinden alabilirsiniz.

SMS İLE HES KODU ALMA

HES yazıp aralarında boşluk bırakılarak sırasıyla T.C. kimlik numarası, T.C. kimlik seri numarasının son 4 hanesi ve paylaşım süresi yazılır ve 2023'e SMS olarak atılır.

ATAŞEHİR'DE GÜNDEM