mnbjnbkj

 

Ataşehir Belediye Meclisi 15 yıllık yönetiminde ilk defa olağanüstü toplantı gerçekleştirdi. Bir türlü çözülemeyen imar sorununa ilişkin gerçekleşen toplantıda Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi Mustafa Kemal ve Aşık Veysel Mahalleleri hakkında bilgi verdi. Mahalle sakinlerinin de seyirci olarak katıldığı mecliste AK Parti Ataşehir Meclis Grup Başkanı Naim Yağcı ile Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi arasında tartışma yaşandı. İlgezdi, objektif bakarak ifade ettiği, “İBB’den AK Parti yönetimindeyken nasıl fayda görmediysem 2019’dan bu yana kısmi yardımlaşmanın dışında ilçede bir çalışma görmedim” vurgulamasına karşılık olarak Naim Yağcı, İlgezdi’yi görevini yapmamakla suçladı. Battal İlgezdi ise Naim Yağcı’nın imar çalışmalarından çok Yağcı’nın belediye başkanı adaylık konuşması yaptığını işaret etti. Son olarak imar tartışmaları için İlgezdi, “İBB’de AK Parti çoğunluğundan dolayı imarımız çözülmüyor. Ataşehirliler duysun bunu” dedi. AK Parti Ataşehir Meclis Grup Başkanı Naim Yağcı ise vatandaşa şu sözü verdi: “Ataşehir Belediyesi, ne getirirse önümüzdeki mecliste, olduğu gibi geçireceğiz. Bunu da bir AK Parti sözü olarak veriyorum." Gündem dışı olarak Battal İlgezdi adaylık açıklaması için ise şu açıklamayı yaptı: "Aday olmasam da CHP için çalışacağım."

 

 

 

 

Ataşehir Belediye Meclisi Kasım ayında olağanüstü toplanarak üçüncü birleşimini gerçekleştirdi. Bir madde olarak ilan edilen toplantıda, 40 yıldır çözülemeyen imar sorunuyla toplanan mecliste Aşık Veysel Mahallesi ile Mustafa Kemal Mahallesi’nin imar planı ele alındı. Açılış saat 10.30’da başladı. İlgezdi’nin konuşmasıyla başlayan toplantıya çok sayıda vatandaş da katılım sağladı. 

 

Battal İlgezdi konuşmasında şunları kaydetti: 

 

 

 

“Sayın başkan, sevgili meclis üyesi arkadaşlarım, bugün meclisi 15 yıldır ilk defa olağanüstü topluyoruz. Mahallelerimiz için plan bilgisi vermek istiyorum. Bildiğiniz gibi 2009’dan beri imar planları müşteki olarak hazırlandı; ama ne hikmetse İBB’nin komisyonundan geçmedi.

 

 

 

 

Bunu söylememin sebebi bu dönem bitmeden Mustafa Kemal Ve Aşık Veysel’in planları çıksın istiyoruz. Bildiğiniz gibi bundan bir yıl önce mahallerimizin planları çıktı. Ama maalesef bu planlar vatandaşların sorununu çözmüyordu. Ardından arkadaşlarımızda hep birlikte oturduk, çalıştık. İBB’de mahallelerimizin 1/5000’lik  planları hazırlandı; 1/1000’lik planları İBB ukdesine verirsek bu mahallelerinin planı tamam olacak. Bu şekilde planlar daha hızlı onaylanacağı için böyle bir karar aldık. Amacımız bir an önce mahalledeki vatandaşlarımızın sorununu çözüp, bu yıl bitmeden imar sorununu halletmek olacak.”

 

"İMAR KOMİSYONUNDA 8 KİŞİ VAR 3’Ü CHP’Lİ 5’İ AK PARTİLİ MECLİS ÜYESİ ARKADAŞLARIMIZ VE BİR TÜRLÜ BİZİM PLANLAR İBB’NİN O KOMİSYONUNDAN GEÇMİYOR”

 

Daha önce de söylediğim gibi Ataşehir Belediyesi’nin 1/5000’lik plan yapma yetkisi yok.

İBB’nin yetkisi var. Ben halkımıza söylüyorum; ben yaptım İBB yapmadı. 2 dönemdir maalesef sorun çözülmüyor. İmar komisyonunda 8 kişi var 3’ü CHP’li 5’i AK Partili meclis üyesi arkadaşlarımız ve bir türlü bizim planlar İBB’nin o komisyonundan geçmiyor.”

 

İNÖNÜ MAHALLESİ VE KAYIŞDAĞI MAHALLESİ DE GÜNDEMDEYDİ

 

“İnönü Mahallesi ve Kayışdağı Mahallesi hakkında da konuşan İlgezdi şunları söyledi: “Aynı şekilde İnönü ve Kayışdağı Mahallesi için rezerve alanı dendi. Hâlâ İBB’nin Meclisine gelmiyor. Aylardır bekliyor. El birliğiyle, iyi niyetle bu sorunun çözülmesi gerekiyor.”

 

“İBB’NİN AK PARTİ GRUP BAŞKANI OLAN ESENLER BELEDİYE BAŞKANI TEVFİK GÖKSU’YA GİTTİM 1,5 SENE ÖNCE... TAM DÖRT SAAT SÜREN BİR TOPLANTI GERÇEKLEŞTİRDİM. ‘ÇÖZÜYORUZ’ DEDİ AMA 4 SENEDİR BEKLİYORUZ”

 

“Mahallelerde yaptığı toplantılarda ‘neden belediye başkanı olarak planları yapmıyorsunuz?’ sorusuyla karşılaştığını ifade eden Battal İlgezdi; “Şöyle bir algı var ben mahalleye gidiyorum.Ya başkan neden planları yapmıyorsun diyorlar. AK Partililerin kendilerine belediye başkanı yapmıyor dediklerini söylediler. Ben buradan tekrarlıyorum: İBB yapmıyor. İsterseniz eylem yapalım. Ama amaç sorun çözmek. Ben eski solcuyum, eylemlerin nasıl yapıldığını bilirim. Burada bütün arkadaşlarımızın iyi niyetli olduğunu düşünmek istiyorum. Hatta imar sorunu için İBB’nin AK Parti Grup Başkanı olan Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu’ya gittim 1,5 sene önce tam dört saat süren bir toplantı gerçekleştirdim. Çözüyoruz dedi ama 4 senedir bekliyoruz. İBB’de AK Parti çoğunluğundan dolayı imarımız çözülmüyor. Ataşehirliler duysun bunu. İBB’deki AK Parti Meclis üyelerinin iyi niyetlerini bekliyorum. Battal İlgezdi planları yapmıyor diye bir şey yok. Plan için İBB ile yüz defa konuştum. Bu planları yapacak tek yetkili var. İBB başkanı ile İBB’nin imar komisyonu.”

 Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi’nin ardından kürsüde konuşma yapan  AK Partili Naim Yağcı, “Sayın başkan suçluluğu bastırıyor. Kolay olan da budur.” ifadeleriyle meclisin tansiyonunu yükselten konuşmasına şöyle devam etti: “Görev vardır; görev size bir başkası tarafından verilir. Size Ataşehirliler tarafından verilen bu vazife için 15 yıl sonunda bu konuşmayı yapmamalısınız.” 

 

NAİM YAĞCI: “SAYIN BELEDİYE BAŞKANI VE YARDIMCILARINA ŞUNU SÖYLEYECEĞİM BU TOPLANTI DAHİL, BU KONUYU İŞTEN KAÇMAYA GETİRİYORSUNUZ”

 

Olağanüstü toplantının maksatlı bir şekilde yapıldığını işaret eden Yağcı, “Bugünkü toplantı bilinçle yapılmıştır veya iş bilmezlikten dolayı yapılmıştır. İBB’de bu mahallelerinin sorunları yıllardır gündemde… Mahalle muhtarları yıllardır bizi arıyor. Bu sağlıksız planlardan bir an önce kurtulmak istendiği iletiliyor. Sayın belediye başkanı ve yardımcılarına şunu söyleyeceğim bu toplantı dahil, bu konuyu işten kaçmaya getiriyorsunuz. Bugün alınan karar yarın konu olduğunda vatandaşın sorununu uzatmış olacaksınız. İBB’de bu konu dün imar komisyonuna havale edildi. Bu olağanüstü toplantının yapılmış olması Ataşehir Belediye Başkanının 15 yıllık sorumluluğunu yerine getirememişliğinin toplantısıdır. Biz buraya her gün geliriz ama mesele ilçenin sorunlarını çözmek olsun. Ataşehir Belediyesi dağınık bir yönetim tarzıyla yönetiliyor. Bu mahallelerinin planları 2017’de de oylanarak İBB’ den geçti. O planlara ‘hayır’ oyu verdiler. Planlar vatandaşlarımızın arzu ettiği planlar değildi. İtiraz aşamasına geçmeden tekrar idare müdürlüğüne iade edildi. İtirazlar doğrultusunda planlar iptal edildi. Biz de vatandaşın talebi bizim için esastır dedik. Ataşehir Belediyesi’nin 1000’lik plan yapma yetkisi var. Şimdi ne geldiyse onaylatmayı, komisyondan geçirmeyi taahhüt ediyoruz. Ancak belediye başkanının kendi sorumluluğunu bu şekilde iletmesi doğru değildir. Biz gönderilen plana sahip çıkacağız. Ama bu ay geçmesi mümkün değil. Yüzlerce bekleyen plan var.” 

 

NAİM YAĞCI’DAN VATANDAŞA SÖZ: “ATAŞEHİR BELEDİYESİ, NE GETİRİRSE ÖNÜMÜZDEKİ MECLİSTE, OLDUĞU GİBİ GEÇİRECEĞİZ BUNU DA BİR AK PARTİ SÖZÜ OLARAK VERİYORUM”

 

 

 

Ferhatpaşa Mahallesi, İçerenköy Mahallesi içinde konuşan Yağcı şunları söyledi: “Ferhatpaşa Mahallesi, İçerenköy Mahallesi de yine öyle… 2014-2019 yılları arasında mahallelerinin İBB’den planları çıktı. İtiraz edildi, iptal oldu ama mahallerinin planları İBB’den geçti.

 

 

Ataşehir Belediyesi’nin yaptığı planlar daha komisyona geldiğinde binlerce itiraz yapıldı.Tekrar tekrar söylüyorum Ataşehir Belediyesi ne getirirse önümüzdeki mecliste, olduğu gibi geçireceğiz bunu da bir ak parti sözü olarak veriyorum."

 

BATTAL İLGEZDİ: “ÖNCELİKLE ASLAN GİBİ BELEDİYE BAŞKANI VARDIR ATAŞEHİR’İN”

 

 

Konuşmak için yeniden söz alan Battal İlgezdi ise Naim Yağcı’nın iddialarına yanıt verdi. İlgezdi Yağcı’nın konuşmasını eleştirerek mülkün siyaseti olmaz vurgusunu yineledi. İlgezdi aynı zamanda Yağcı’ya belediye başkanı adayı gibi konuştuğunu belirterek hayırlı olsun temennilerinde bulundu. 

 

İlgezdi toplantıdaki son konuşmasında şunları söyledi: “Ben böyle bir tartışmanın içine girmek istemiyordum. Öncelikle aslan gibi belediye başkanı vardır Ataşehir’in. Sen burada bir adaylık konuşması yaptın tebrik ediyorum, ama yalan söylüyorsun. Sen diyorsun ki planlar geçti. Yapılan planlar Yeni Sahra, Barbaros’a 2,5 emsal koyup Mustafa Kemal ve Aşık Veysel’e aynısını yapmamanız... Bizim derdimiz bu. Mülkiyetin partisi olmaz. Belediye başkanı olursan sana lazım olur öğreteyim: Bizim 1/5000’lik plandan başka yapma yetkimiz yok. Biz plan noktalarını gönderiyoruz tamam; biz size 1/1000’liklerinizi de hazırlıyoruz gönderiyoruz; yapıp komisyondan geçirin o zaman. Ben burayı aldığım da köydü Ataşehir. Şimdi bakın. Biz burada mahallenin sorunları çözülsün diye toplandık. Ben kendi arkadaşlarımı tebrik ediyorum. Burada 15 senede çok şey yaptık.”

 

“BATTAL İLGEZDİ OLARAK ADAY OLMASAM DA CHP İÇİN ÇALIŞACAĞIM”

 

Adaylık açıklaması için de konuşan Battal İlgezdi her daim CHP için çalışacağını belirtti. İlgezdi: “Battal İlgezdi olarak aday olmasam da CHP için çalışacağım. Naim Yağcı ilçe başkanı olduğu dönemde Kadir Topbaş’ın makamını su yolu yaptık. Bir türlü uygun planları geçirmediniz. Bizim eksiklerimiz var mı? Evet var çözemedik bu sorunu. Ben yalan söylemiyorum. İBB’den bu dönemde de yardım almadım. AK Parti’de olduğu zamanki gibi bu dönemde de kısmi yardımların dışında İBB’den bir yardım görmedim. İstanbul’da deprem bekleniyor. 20 yıldır iktidarsınız çözseydiniz ben de yoktum o zaman. Her yetki sizdeydi. Bu toplantı sorunu çözmek için yapıldı. Ama Naim Yağcı burada belediye başkanı adayı gibi konuştu. Konuyu siyasete dönüştürdü. Önümüzde seçim var, mahallelerin planları var. Madem Naim Yağcı söz verdi buradan; komisyonun 5 üyesi sizden 3’ü CHP’den, geçirin planları sorun çözülsün vatandaş size teşekkür etsin.”

 

İYİ PARTİ ATAŞEHİR MECLİS ÜYESİ OĞUZ SARUL: “CİDDİ CİDDİ İSTANBUL DEPREMİ KONUŞULUYOR, İKTİDAR PARTİSİNİN UMURUNDA DEĞİL”

 

 

İYİ Parti Ataşehir Meclis Üyesi Oğuz Sarul da söz alarak şöyle konuştu: “Emar AVM yapılmadan önce Mustafa Kemal Mahallesi’nin planlarını onaylatabilseydiniz bugün bu toplantı yapılmazdı. Keşke bu şekilde olağanüstü toplantı yapılmış olmasaydı. Biz İBB’de planların geçirilmesi için namus ve şeref sözü verdik. Bugün Pendik, Kurtköy yokken İçerenköy vardı. Ama ne oldu, çevre ve şehircilik bakanının düzeltmelerini bekliyoruz. Ciddi ciddi İstanbul depremi konuşuluyor, iktidar partisinin umurunda değil.”