DSC_4645

 

 

Ataşehir Belediye Meclisi Mart ayı birinci birleşimi farklı anlara ev sahipliği yaptı.  AK Partili Naim Yağcı’ın İBB’nin ve Ataşehir Belediyesi’nin ilçeye hizmet etmediğini işaret ettiği konuşmasının ardından CHP’li Meclis Üyesi Abdullah Der, her iki gruba da dönerek, “12 yıldır biz burada görev yapıyoruz. İBB 25 yıldır AK Parti’de. İnsanlar Allah’a yalvarıyor deprem olmasın diye, Buradaki suçun yüzde 80’ni AK Parti’de! Bir adım atılıyor şimdi imar için, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Bir deprem olsa bu insanların hesabını kim soracak? Biz hizmet istiyoruz. İki guruba da benim bir teklifim var. AK Parti’nin ve CHP’nin ilçe başkanlarını da alarak İBB Meclisi’nin  önünde hizmetler için eylem yapalım. Var mısınız?” ifadeleri salonda cevapsız kaldı.

  

 

Ataşehir Belediye Meclisi Mart ayı birinci birleşimi AK Partili Meclis Üyelerinin yaklaşık yarım saat geç katılımıyla başladı. CHP’li Meclis Grup Başkanı İlhami Yılmaz gündem dışı söz aldı. Yılmaz konuşmasında, 8 Mart’ta kutlanacak olan  Dünya Kadınlar  Günü’ne değinerek, “Kadınlar erkeklerle aynı eşit şartlarda olması gerekir” dedi. “Kadınlar öldürülüyor ve işsizliğe itiliyor” diye sözlerine devam eden Yılmaz,  “Kadının kadın olmasından dolayı sorunları görmezden geliniyor” ifadelerini kullandı. Bu girdaptan kurtulmak için kadına şiddetin olmadığı bir dünya dileyen Yılmaz, kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutladı.

YAĞCI’DAN 8 MART  DÜNYA KADINLAR GÜNÜ’NDE ÖZE DÖNME ÇAĞRISI 

Yılmaz’ın ardından söz alan Naim Yağcı, geçtiğimiz günlerde koronavirüse yakalanan Abdullah Der’e  geçmiş olsun dileklerini iletti. “28 Şubat dediğimizde ülkemizin demokrasi tarihinde kara bir leke” diyerek konuşmasına devam eden Yağcı, ”Tankın, paletlerinin ardından bu millet yeniden yeşerdi. Korku duvarları oluşturanlar  ne düşünüyorlar  şimdi?” ifadelerini kullandı. Konuşmasında Yeşilay ve Deprem Haftası’nı aynı zamanda 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne de yer veren  Yağcı, kadınlar için şu ifadeleri kullandı:  “Kadın yoldaştır, kadın arkadaştır. Kadın en kutsal varlıklarımızdandır. Kadın meta değildir, ürün değildir. Biz kadına özümüzden, inançlarımızdan değerlerimizi verdiğimizde bu toplumda birlik ve beraberlik içerisinde bir ve bütün bir şekilde yaşayacağız. Yoksa her türlü işkenceyi görmeye devam ederiz. Özümüze döneceğiz biz neyiz? Biz özümüzde buna bakacağız. Bunu yücelttikçe huzur içinde yaşayacağız.”

 

OĞUZ SARUL’DAN SOSYAL MARKET İÇİN İLGEZDİ’YE TEŞEKKÜR

Daha sonra İYİ Partili Meclis Üyesi Oğuz Sarul da Mart ayının anlam ve önemine istinaden konuşma yaptı ve 20 Mart gününün mutluluk günü olarak kutlandığını hatırlattı. Oğuz Sarul, Battal İlgezdi’nin ilçeye kazandırdığı Sosyal Market için de teşekkür etti.

 

 

 

HAKAN ARIKAYA İMAMOĞLU’NUN ATAŞEHİR GEZİSİNİ SORDU

Gündem dışı söz alan Hakan Arıkaya ise geçtiğimiz günlerde ilçeye gelen İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun yapmış olduğu Ataşehir hizmetlerini inceleme gezisinin nasıl sonuçlandığını sordu. Arıkaya’ya cevap veren CHP’li Meclis Üyesi Birkan Birol Yıldız oldu. Yıldız,  gelişmelerin İmamoğlu tarafından yakinen izlendiğini belirterek yakın zamanda sonuçlanacak hizmetler için tarih verdi.

 

 

NAİM YAĞCI’DAN İMAMOĞLU’NA “UMUT SATIYOR” İDDİASI

Naim Yağcı yeniden söz alarak İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun Ataşehir’i ziyaretine ilişkin,  “İmamoğlu sürekli çalışmaları inceliyor 3 sefer geldi Ataşehir’e. İnan Aydınoğlu Kültür Merkezi için hep bize ‘yıllarca engellediniz’ dediler. Planlarda orası pazar yeriydi. Kapalı pazar olarak meclisten geçti sonra ticari alanları barındırır bir şekilde proje getirildi. Biz dedik ki bu kandırmaca, olmaz. 2012’ de ticari alanlar çıkarılarak meclisten geçti. O günden bugüne bir kültür merkezi bağış alınmasına rağmen bir çalışma yapılmıyor. Üretin Ataşehir kazansın” dedi.

İmamoğlu’nun umut sattığını iddia eden Naim Yağcı “3 ay sonra yine gelir bitmeyen metroyu inceler ve gider” ifadelerini kullandı.

“Her yere metro her yerde metro diyerek siyaset mühendisliği yapıyorsunuz” diye yakın geçmişte AK Parti’de bulunan İBB’nin billboard çalışmalarıyla Yağcı’ya cevap veren Birkan Birol Yıldız, ”Ekrem  Bey (İmamoğlu) dış kredilerden destek alarak, yarım kalan projeleri hizmete sunmak için çalışıyor.” dedi. 

 

 

ABDULLAH DER TARTIŞMAYI EYLEM TEKLİFİYLE SONLANDIRDI

Karşılıklı tartışmaların hararet kazandığı dakikalara son noktayı CHP’li Meclis Üyesi Abdullah Der koydu. Der konuşmasında her iki meclis grubuna da bir teklif de bulundu. Abdullah Der yaptığı çarpıcı açıklamalarında şunları kaydetti: 

*Hizmet bekliyoruz; ben de aynı şeyi bekliyorum insanlar beklediğini alsınlar biz 12 yıldır bekliyoruz hizmet almak için. 

*Sene 2006 Üsküdar’da Esatpaşa muhtarıyken imar tapu sorunu vardı, gündeme getiriyorduk sorunu. Ne hikmetse belediye başkanımıza bir adım attıramadık bu konuyla ilgili. Siyasi düşüncemden ödün vermeyerek şu teklifi bile yaptım. Gelin bu imarı gerçekleştirin, AK Parti bayrağını ofisime asayım. Ama ikna edemedik, imarı çıkarmadılar. Protesto ettik, vatandaşı ciddiye almadılar.  5 bin kişi gitmiştik İBB’ye; herkesin ağzından şunu duyduk. ‘Bize bu zulmü yapan insanlardan bizi kurtar Allah’ım.’ 

*Ataşehir İlçe olarak kuruluyor dedik geldik, 5 bin tapu verdik. Şimdi bunlar unutuldu.

* 12 yıldır biz burada görev yapıyoruz. İBB 25 yıldır AK Parti’de. İnsanlar Allah’a yalvarıyor deprem olmasın diye, gerçekleri göreceğiz. 

*Bizim de yanlışlarımız olmuştur. Ama buradaki suçun yüzde 80’ni AK Parti’de!

* Bir adım atılıyor şimdi emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.

* Bir deprem olsa bu insanların hesabını kim soracak? Biz hizmet istiyoruz. 

*Şimdi iki meclis grubuna da bir teklifim var. Her iki ilçe bakanlarını da yanımıza alarak İBB Meclisi’nde hizmet için eylem yapalım. Var mısınız? Dün nasıl düşünüyorsak, bugün de öyle düşünüyoruz. Hepimizin sıkıntıları Ataşehir’e bir an evvel hizmet edilmesi.

Der’in konuşması sonrası gündeme geçilerek gündem maddeleri oylandı. İlhami Yılmaz yakın zamanda kaybettiğimiz eski CHP Ataşehir Meclis Üyesi Süleyman Karadağ’ın Halk Kütüphanesi’ne isminin verilmesini teklif etti. Ak Parti grubunun da onayı ile teklif kabul edildi.

 

ATAŞEHİR'DE GÜNDEM