hıouy89u50

 

Deprem bölgesi Şanlıurfa'da dün akşam saatlerinde başlayan sağanak yağış sele neden oldu. Şanlıurfa Valisi Salih Ayhan, dört kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. 

 

Deprem bölgesi Şanlıurfa'da dün akşam saatlerinde başlayan sağanak yağış, sele neden oldu. Eyyübiye ilçesi ve Abide kavşağı civarında otomobiller, sele kapıldı. 

 

Kentte yaşanan durumu, Habertürk TV'ye açıklayan Şanlıurfa Valisi Salih Ayhan, "Çok yoğun bir yağış aldı Şanlıurfa. Ortalama 50 kilogram yağış alırken, 200 kilogram yağış aldık. Ekipler sular altında kalan yerlere müdahale ediyor. 4 vefat var, 2'si itfaiye eri 6 kişi kayıp. Çevre illerden yoğun destek geldi. Vatandaşlarımız teraslara, yüksek yerlere çıktı. İş makineleri sahada. Olağanüstü bir durum söz konusu" dedi.

 

Valilikten ise şu açıklama yapıldı:

 

“14 Mart 2023 Salı günü Şanlıurfa’yı etkisi altına alan şiddetli sağanak yağış, beraberinde getirdiği çeşitli olumsuzluklarla birlikte 15 Mart 2023 Çarşamba gününde de etkisini göstermeye devam etmektedir. Bu kapsamda; 15 Mart 2023 tarihinde ilimizdeki tüm okul kademelerinde eğitim ve öğretime bir gün ara verilmiş, kamu kurumlarında çalışan personellerimiz de idari izinli sayılmıştır.

 

 Acil hizmetleri nedeniyle sağlık, AFAD, emniyet, jandarma, 112, karayolları, orman müdahale ve belediyelerde çalışan personeller bu kapsam dışında olup görevlerinin başında olacaklardır. Yaşanabilecek tüm olumsuzluklara karşı halkımızın dikkatli ve tedbirli olması için gereken tüm uyarılar resmî kanallarımız aracılığıyla yapılmaktadır. Dere ve kanal taşmaları meydana gelebileceğinden, dere ve kanal yatağı yakınında bodrum ve zemin katta ikamet eden vatandaşlarımızın evlerini boşaltması güvenlik tedbiri olarak önceliklidir. Tüm hemşehrilerimizin gelen uyarıları dikkate almaları ve harfiyen uymaları, kendi güvenlikleri açısından önem arz etmektedir.”