tekstil2

Tekstil ve hazır giyim sektöründe 2021’den itibaren başlayan daralma bu yıl zirve yaptı. Sektördeki daralmaya bağlı olarak istihdam kaybı 9 ayda 200 bin kişiye ulaştı. CHP Denizli Milletvekili Şeref Arpacı, yıl sonunda 300 bin kişiyi aşkın istihdam kaybı olacağını belirtti.

 

CHP’nin tekstil sektöründeki sorunlarla ilgili araştırma önergesinin doğrudan gündeme alınmasına ilişkin grup önerisi, dün TBMM Genel Kurulu’nda AKP ve MHP oylarıyla reddedildi. 

 

Tekstil sektöründeki sorunlara ilişkin konuşan CHP Denizli Milletvekili Şeref Arpacı, sektörde yaşanan istihdam kaybına ve daralmaya vurgu yaptı.

 

 Öneri üzerine söz alan önerge sahibi CHP Denizli Milletvekili Şeref Arpacı, şunları söyledi:

 

“Konuşmama başlarken sendikal hakları için mücadele eden Özak Tekstil işçilerini buradan selamlıyorum. 2021 yılı ağustos ayından itibaren uygulanan yanlış politikalar sonucu oluşan daralmanın yol açtığı tekstil ve hazır giyim sektöründeki istihdam kaybı dokuz ayda 200 bin kişiye ulaştı, yıl sonunda bu rakam 300 bin kişiyi geçecek. Bu rakam sektördeki 1,5 milyon kişinin ekmeğinden, aşından olması demek. Size söylüyorum iktidar milletvekilleri, ‘istihdam, yatırım, ihracat, ve üretim’ diye çıktığınız bu yolda insanlar işinden, aşından, ekmeğinden oldular. Bunun bir tek sebebi var, enflasyon. Her ay cebimizdeki parayı çalan, ilkokul çocuklarının bile gündeminde olan hırsız yani enflasyon. O gün çıkardığınız yangın büyüdü ve tüm ülkeyi sardı. Bu yangının sönmesi için Hazine ve Maliye Bakanı’nın yaptığı faiz artışı artık bir işe yaramıyor. Yapısal reformlar yapılmadan sadece faiz artırarak ‘Piyasadan parayı çekelim, insanlar mallarını düşük paraya satsınlar -zarar etsinler- fiyatlar düşsün’ anlayışıyla enflasyonla mücadele edilmez.

 

Arpacı, asgari ücretin vergilerinin azaltılması gerektiğini söylerken, çalışanın satın alma gücü artırılırken işverenin maliyetinin düşürülmesinin önemine değindi.

 

ANKA