430x243-tum-dunyanin-ortak-sorunu-kadina-siddet-bir-insanlik-sucu-1637481009144

Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu tarafından yönetilen  “Ev İçi Şiddet Acil Yardım Hattı” için yalnızca 1-31 Aralık 2021  tarihleri arasında 647 çağrı alındığı belirtildi. Aralık ayında ulaşılan yardım çağrısı ile bir önceki ay arasında yaklaşık yüzde 50 artış olduğu gözlendi. Gelen çağrılar sonucunda ise 170 vaka dosyası açıldı.

 

Her yeni günde bir kadın cinayetine ev sahipliği yapan Türkiye’de, Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu’nun yürüttüğü “Ev İçi Şiddet Acil yardım Hattı”na gelen çağrılar durumun giderek tırmandığını gözler önüne serdi. Derneği yalnızca geçtiğimiz yıl Aralık ayında 647 çağrıda 10 vaka ev içi şiddet, 73 vaka eş şiddeti olarak belirlendi. Aynı zamanda gelen çağrılarla 8 kişiye hukuki bilgilendirme de yapıldı ve  48 çağrı kolluk kuvvetlerine yönlendirilirken şiddetin çeşitli boyutlarında yoğunluk yaşandığı dernek tarafından raporlandı.

 

Öte yandan Ev İçi Şiddet Acil Yardım Hattı’na gelen çağrıların önemli çoğunluğu İstanbul’da olduğunu belirten TKDF’nin raporuna göre, İstanbul’u Aydın 22, Adıyaman 17, Mardin 16 ve İzmir 10 çağrıyla izlediği görüldü.

 

Bu iller dışında hatta gelen çağrı sayılarına göre illerin sıralaması şu şekilde:

 

Kocaeli, Ankara, Adana, Antalya, Manisa, Balıkesir, Tekirdağ, Bursa, Mersin, Şanlıurfa, Ağrı, Bilecik, Eskişehir, Hatay, Kayseri, Konya, Nevşehir, Siirt, Karabük, Amasya, Çanakkale, Gaziantep, Giresun, Hakkari, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Malatya, Ordu, Samsun, Zonguldak ve Düzce’dir. En çok çağrının geldiği İstanbul ilinde çağrıların geldiği ilçeler ise şu şekilde sıralanmaktadır: Ataşehir, Başakşehir, Tuzla, Şişli, Kadıköy, Kartal, Esenyurt, Sancaktepe, Bahçelievler, Bağcılar, Küçükçekmece, Gaziosmanpaşa, Sarıyer, Ümraniye, Beykoz, Çekmeköy, Maltepe, Pendik, Şile, Arnavutköy, Bakırköy, Beylikdüzü, Büyükçekmece, Esenler, Eyüp, Kağıthane ve Sultangazi.

 

Yaşanan şiddetin ulaştığı boyutu raporlayan Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu ifadeler yer aldı: 

 "* 15 Ekim 2007’den günümüze Ev İçi Şiddet Acil Yardım Hattı’na toplam 82.253 arama gelmiştir. Acil Yardım hattı sadece Türkiye’den değil, yurt dışından da ev içi şiddetle ilgili önemli sayıda ihbarın geldiği bir hattır. Bu zamana kadar Almanya, Fransa, Avusturya, Azerbaycan, Belçika, Hollanda, Avustralya, Amerika, Suriye, İsviçre, İran, Tunus, İngiltere, İsveç, Romanya, Libya, Japonya, Ukrayna, Gürcistan, Kenya, Kanada, Kazakistan, Yunanistan, Çin, Birleşik Arap Emirlikleri, Irak ve Kıbrıs’tan şiddet ihbar çağrıları gelmiştir.

 

*Aralık ayı içerisinde Ev İçi Şiddet Acil Yardım Hattı’na gelen ihbarlarda belirtilen ev içi şiddete maruz kalanların yaşları 2 ile 80 arasında değişmektedir. İhbarlar göstermektedir ki, ev içi şiddet gören her 10 kişiden 9’u kadınlardır (%91,8). Geri kalan kısımda ise, evdeki çocuklar şiddet görenlerin çoğunluğunu oluşturmaktır. Ev içi şiddete maruz kalan erkeklerin oranı ise Aralık ayında %2,7 olmuştur.

 

*İhbar edilen şiddet vakalarının önemli çoğunluğunu psikolojik ve fiziksel şiddet vakaları oluşturmaktadır (psikolojik şiddet %38,78 ve fiziksel şiddet %32,24). Bu şiddet türlerinin dışında, ihbar edilen şiddetin %15,51’i sosyal şiddet, %8,57’si ekonomik şiddet ve %4,9’u cinsel şiddettir. Burada şunu belirtmekte fayda bulunmaktadır: Her ne kadar analiz yaparken şiddet türlerini birbirlerinden kavramsal olarak ayırmak mümkün ve görece kolayken, gerçek hayatta bu durum pek kolay olamamaktadır.

 

 

*Çoğu vakada birçok şiddet türü birlikte yer alabilmektedir, fakat bir ya da iki tanesi şiddet gören üzerindeki derin etkileri nedeni ile diğerinden öne çıkmakta ve söz konusu kişi tarafından dile getirilmektedir. Aynı zamanda fiziksel şiddet dışındaki şiddet türleri bilinmiyor olabilmektedir. Farklı şiddet türleri biliniyor olsa dahi her durum ihbarda bulunmak, o konuda yardım talep etmek için yeterince acil ve ciddi bir durum olarak değerlendirilmiyor da olabilmektedir.

 

*Ev İçi Şiddet Acil Yardım Hattı’na gelen çağrılar göstermektedir ki, kadınlar en çok en yakınlarındaki erkeklerin şiddetine uğramaktadır. Gelen çağrılar şiddetin en güvenli yer olduğu varsayılan ev içerisinde kadınların hayatlarını paylaştıkları eşleri ve/veya diğer aile bireylerinden geldiğini göstermektedir.

 

 

*Aralık ayı verilerine göre, eşler %59,2 oranla ev içi şiddette ihbar edilen en geniş saldırgan grubunu oluşturmaktadır. Eşleri, %19,2 oranla diğer aile üyeleri takip etmektedir. Aile içerisinde baba, genel olarak aile, kişinin kendi ailesi, anne, abla, oğlan çocuk, ağabey ve kız çocuk şiddet uygulayanlar olarak ihbarlarda belirtilmiştir.

 

*Bu duruma ek olarak, gelen ihbarlar göstermektedir ki, kadınlar eşleri ve ev içerisindeki birinci derece yakınları dışındaki şahıslar tarafından da şiddete maruz kalmaktadırlar. Arada bir evlilik bağı olmadan da kadınlar duygusal ilişki içerisinde oldukları ya da duygusal ilişkilerini bitirmek istedikleri erkeklerin şiddetine maruz kalmaktadırlar. 

 

* İhbarlarda kadınlar mevcut birlikteliklerindeki partnerlerinden, önceki eşlerinden, önceki erkek arkadaşlarından, nişanlı/sözlülerinden şiddet gördüklerini belirtmişlerdir. Bunların dışında komşu, eşin ailesi, diğer akrabalar ve hatta işverenler de acil yardım hattına gelen şiddet ihbarlarında saldırganlar arasında belirtilmiştir."