5bcdcc12-42ef-4083-b91c-42d556ccbea3

 

 

 1 Mayıs Mahallesi’nde bir çocuğa toplu cinsel istismar haberi sivil toplum kuruluşları ve siyasi partileri harekete geçirdi. Grupların 1 Mayıs Mahallesi’nde gerçekleştirdikleri eyleme  İBB Meclis Üyesi Nazife Figen Karahan ve  Murat  Cirav, CHP Ataşehir Meclis Üyesi Tuğba Dönmez de katıldı. Yapılan toplu basın açıklamasında istismarın fiziksel, ruhsal ve psikolojik yönlerine değinildi. Basın açıklamasında çocuk istismarlarının sayısının korkutucu boyutta olduğu  “Her dört çocuktan biri aile içi cinsel istismara maruz kalıyor” ifadesiyle belirtildi.

 

 

Cinsel istismar milyonlarca çocuğun peşini bırakmıyor. Çocuklara yönelik istismarın daha çok aile içi olması dikkat çekerken, sayısının da günden güne artması sivil toplum kuruluşları ve siyasi partileri istismar sorununda buluşturdu. Geçtiğimiz günlerde 1 Mayıs Mahallesi’nde bir çocuğun çok sayıda kişi tarafından maruz kaldığı cinsel istismara karşı Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Kadın Meclisi, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi, Özgür Kadın Hareketi (TJA), Yaşamak İstiyoruz İnisiyatifi ve Pir Sultan Abdal Derneği’ni harekete geçirdi. Gruplar istismara uğrayan tüm çocuklar için basın açıklaması yaptı. 

Basın açıklamasından bazı satır başları şöyle: 

*Çocuk İstismarına da kadın cinayetlerine de geçit vermeyeceğiz! Çocuklar ve kadınlar, yaşam onlarsız var olamaz. Hiçbir yol onlarsız yürünemez; hiçbir dünya onlarsız anlam bulamaz. 

*Bu kadar engin bir deniz olan kadın ve çocuklara yönelik işlenen suçlara sessiz kalmayacağız. Ortak olmayacağız, affetmeyeceğiz. Son zamanlarda kendi yaşadığımız mahalle dahil çokça duyar olduğumuz istismara karşı bir olmaya daha fazla ihtiyaç duymaktayız.

* Çocuk istismarı; çocuğa yönelik bilinçli ve zarar verici tekrarlı veya tek seferlik davranışlarda bulunmaktır. Bir başka ifadeyle, eşitsizler arasındaki ilişkilerde, gücü elinde bulunduranın bu gücü diğerine karşı kötüye kullanmasıdır. 

*18 yaş altındaki çocukların ya da ergenlerin anne-babaları, bakıp gözetmek ve eğitmekle görevli öğretmenleri, koruyucu aile fertleri, bakıcıları, vasileri gibi tanıdıklar ya da yabancı kişiler tarafından fiziksel, duygusal, psikolojik, cinsel, zihinsel gelişimlerini engelleyen eylem ve eylemsizliklerdir ve yaşamın tüm alanlarında ev, okul ve sokakta yaş cinsiyet, bölge farkı olmaksızın gerçekleşiyor. 

*İstismarcılar baba, öğretmen, anne, komşu, akraba vb. çocukların en yakınındakiler oluyor çoğu durumda. Çocuk İstismarı olarak kamuoyuna yansıyan çoğunlukla cinsel istismar olmaktadır. 

*Cinsel istismar; yetişkinlerin cinselliğinin nesnesi olarak çocuğun bedenini kullanmasıdır. İstismara maruz kalan çocuklar genellikle korkutulur ve sindirilir. 

*Her dört çocuktan biri aile içi cinsel istismara maruz kalıyor.

 *Dünyada ise her yıl 40 milyondan fazla çocuk istismar ediliyor, -2020 yılında 300 kadın cinayeti işlenmiş, 171 kadın şüpheli bir şekilde ölü bulunmuştur. Öldürülen 300 kadından 182’sinin neden *Çocuk istismarına, kadına yönelik şiddete, tacize, tecavüze, kadın cinayetlerine sessiz kalmayacağız. Çocuk istismarına ve kadın cinayetlerine susana, görmezden gelene, kulak tıkayana birlikte karşı çıkacağız. Biz sustukça istismarcıların ve katillerin alanı genişliyor.

* Toplumun vicdanı önemlidir, vicdanımızı ve halkın adaleti terazisini kaybetmeden suçluların cezasını çekmesi için mücadelemizi sürdüreceğiz. Kaybolan Gülistan Dokuyu, çocuk bedenleri istismar edilerek katledilen 8 Yaşında Eylül, 4 yaşında Leyla, 11 yaşında Rabia Naz ve nice isimsiz bizim çocuklarımızı unutmadık, affetmedik. Emine Bulut, Şule Çet, Pınar Gültekin, Özgecan Aslan, Aylin Sözer, Selda Taş, Vesile Dönmez, Kristina Novytska… 

*Katledilen kadınlar isyanımızdır. Yüzleşecek, örgütlenecek ve birlikte karşı duracağız.

ATAŞEHİR'DE GÜNDEM