TOPLUMSAL-CINSIYET-ESITLIGI

 

Dilek İmamoğlu, İETT’nin ilk kadın şoför adaylarına destek ziyaretinde bulundu. İETT Kağıthane Garajı’nda gerçekleşen ziyarette İmamoğlu, Kadına göre iş değil, işe göre insan vurgusunu yaptı. İmamoğlu, “İETT tarihinde ilk defa böyle bir olayın gerçekleşmesinin mutluluğunu yaşıyoruz. Toplumsal cinsiyet eşitliği açısından çok önemli bir adım. Bunun devamı gelecek.” dedi.

 

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, tarihinde ilk kez İETT’ye kadın şoför alımı ilanı verdi. Ön değerlendirmelerin ardından eğitim almaya hak kazanan 9 kadın şoför, 3 Aralık’tan bu yana devam eden sınıf içi eğitimlerinin sonuna geldi.

 

 

İETT TARİHİNDE BİR İLK

 

İETT Genel Müdürü Alper Kolukısa’nın karşıladığı Dilek İmamoğlu, öncelikle eğitimler hakkında bilgi aldı. Ardından, adaylarla birlikte önce simülasyon aracına daha sonra gerçek araçla test sürüşüne katılan İmamoğlu, “Kadınların, hayatın her alanında çok başarılı olacağına yürekten inandığını belirterek şöyle konuştu: “İETT tarihinde ilk defa böyle bir olayın gerçekleşmesinin mutluluğunu yaşıyoruz. Toplumsal cinsiyet eşitliği açısından çok önemli bir adım. Bunun devamı gelecek. Üstelik, artarak devam edecek. Biz hayatın içerisinde ‘kadına uygun iş’ dönemini bitirmek istiyoruz. Kadınlara uygun iş değil, işe uygun insan prensibini benimsiyoruz. Görülüyor ki kadınlar her işi başarıyla gerçekleştiriyor. Çünkü kadınlar, anneliği yapıyor. Kadınlarla beraber her şey daha güzel olacak.” dedi.

 

 

"OTOBÜS KOLTUĞUNDA KIRK YILLIK ŞOFÖR HİSSİ"

 

Dilek İmamoğu’nun destek ziyaretinde bulunduğu kadınlar, meslek seçim hikayelerini anlattılar.

Otobüs şoförlüğünün çocukluk hayali olduğunu ifade eden Ayşin Bağlı, otobüslerin sesine aşık olduğunu dile getirdi. Ayşin Bağlı, kadınların yapamayacağı hiçbir şey olmadığını ifade ederek, “Otobüs koltuğuna ilk oturduğumda kendimi 40 yıllık şoför gibi hissettim” dedi.

Hacer Uzun ise 2005 yılında ehliyetini E sınıfı aldığını ve o günden beridir tek hayalinin otobüs şoförlüğü olduğunu dile getirdi. Uzun, eğitimlerin büyük bir titizlikle verildiğini belirterek şunları kaydetti: “Eğitimlerde adeta iğne deliğinden geçiriliyoruz. Biz, en zoru otobüsü kullanmak zannediyorduk. Aldığımız eğitimlerin sonunda öğrendik ki, en kolayı otobüsü kullanmakmış.”

 

 

“ROMANYA’DA KAMYON ŞOFÖRÜYDÜM”

 

Kadın şoförlerden dikkat çeken isimlerden biri de Ayşe Kurt. 20 yıl önce Romanya’dan Türkiye’ye, sadece 1 yıllığına çalışmak için geldiğini ancak ülkemizi sevdiği için geri dönemediğini ifade eden Kurt şunları dedi: “Romanya’da kamyon şoförüydüm. Burada otobüs ehliyeti aldıktan sonra iş aradım. 5 seneden beridir aktif olarak Otobüs A.Ş.’ de çalışıyorum. Sayın İmamoğlu’na bu fırsatı bize verdiği için çok teşekkür ediyorum. Size söz veriyorum çok başarılı olacağız.”

 

ATAŞEHİR’DE GÜNDEM