606461-198675168

 

Afganistan’da yaşanan Taliban işgalinde kadınların hayatta kalma savaşının içine itilmesine dikkat çeken Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Dernek Başkanı Canan Güllü Dünya’nın Taliban işgaline kulak tıkadığını ifade etti. Güllü ayrıca mücadele veren kadın yoldaşlarına şöyle seslendi: “Biz buradayız! Cesuruz, güçlüyüz ve 45 yıldır olduğu gibi mücadeleye, demokrasi ve çağdaşlık için omuzdaşlığa hazırız. Gelin, birlikte dünyayı aydınlatalım.”

 

Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Afganistan’da yaşanan Taliban işgali için “Ses Ver Dünya” diyerek yaşanan işgalde kadınların karşı karşıya kaldıkları varoluş çatışması üzerine bildiri yayımladı. Kadınların Afganistan’da verdikleri mücadeleye destek veren dernek, İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin neden imzalandığını hatırlattığı bildirisinde şu ifadelere yer verdi: 

 

*Savaşların mağdurları kadınlar ve çocuklardır. Afganistan’da yaşanan Taliban işgali ile tedirginliği doruklara çıkan kadınlar, bir varoluşsal çatışma ile karşı karşıya kalmıştır. 

 

* Milyonlarca sivil yılların çözümsüz, sömüren ve emperyalist politikalarının üstüne meydanın Taliban’a Geçtiğimiz günlerde üniversitelere kadınların girmesi yasaklandı.

 

* Burka giymeye zorlanarak ve sosyal hayattan mahrum edilerek yaşamlarını idame etmeleri istenilen Afgan kadınları oysa ki bir dönemler özgür ve yaşam haklarındaki kararlarında bağımsızlardı. bırakılmasının ardından bir hayatta kalma savaşının içine itilmiştir.

 

* Dünya Taliban’ın işgaline kulaklarını tıkarken, Afganistan’da demokrasiye, insanlığa, onurla yaşamaya ve güçlü bir geleceğe inanan binlerce kişi canı pahasına Taliban’ı protesto etmekte. Afganistan’daki bu demokrasi arayışının sesi hepimizin kulaklarında nüksetmeli, bizi harekete itmelidir. Bu direniş ilham vericidir.

 

* Karanlığın aniden ve çok hızlı yayıldığı bu süreçte umuda ihtiyacı olan pek çok yoldaşımız mevcut. Onlara diyoruz ki: “Biz buradayız! Cesuruz, güçlüyüz ve 45 yıldır olduğu gibi mücadeleye, demokrasi ve çağdaşlık için omuzdaşlığa hazırız. Gelin, birlikte dünyayı aydınlatalım.”

 

* Ülkemizde yalan yanlış söylemleri besleyen sahte şeyh ve tarikatların bazıları zaman zaman ses yükselterek şeriat düzeni isterler. Biliyoruz ki bu istek daima kursaklarında kalacaktır. Cumhuriyet kazanımları ile elde edilmiş başarıların değerini kadınlar olarak çok iyi biliyoruz. Koruduk, koruyoruz, koruyacağız.

 

* Birleşmiş Milletler’e, Sivil Toplum Kuruluşlarına, Tüm Uluslararası Aktörlere Sesleniyoruz! Eril zihniyet her daim önceliği kendi gücü için kullanacaktır. Bizim bu zihniyete karşı sergileyeceğimiz sağlam duruş onurlu bir geleceğin teminatıdır. 

 

*İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi, Kadınlara Yönelik Her Türlü Ayrımcılığın Önlenmesi Uluslararası Sözleşmesi (CEDAW) ve Çocuk Hakları Sözleşmesi gibi uluslararası sözleşmeler şiddetsiz ve barışçıl bir dünyanın, onurluca yaşamanın ruhunu yansıtmaktadırlar. Bu bildirgelerin neden imzalandığı unutulmamalı, taraflar bu uluslararası standartlara göre aksiyon almalıdır. Afganistan’daki mücadeleye desteğimiz sürecektir. Birbirimizden aldığımız cesaret, içimizdeki ışık olacaktır.

 

 ATAŞEHİR'DE GÜNDEM