KARS’IN DÜŞMAN İŞGALİNDEN KURTULUŞU COŞKUYLA KUTLANDI

KARS’IN DÜŞMAN İŞGALİNDEN KURTULUŞU COŞKUYLA KUTLANDI
Bu haber 29 Eki 2017 Paz 17:01 tarihinde eklendi.
mm
Paylaş:

Kars’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 97.yılı Ataşehir’de büyük bir katılımla kutlandı.

 

Kars Ardahan Iğdır Dernekler Platformu, Kars’ın kurtuluş yıl dönümü nedeniyle Yeditepe Üniversitesi’nde bir program düzenledi. Programa CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, CHP Milletvekili Barış Yarkadaş, Ataşehir Belediye Meclisi Birinci Başkanvekili Sadi Özata, CHP Ataşehir İlçe Başkanı Hakkı Altınkaynak, belediye başkan yardımcıları, Araştırmacı Yazar Neşe Doster, STK temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

“KARS, CUMHURİYET YOLUNDA IŞIK OLMUŞTUR”

Yoğun katılımın olduğu gece saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Üç ilin tanıtımıyla ilgili yapılan barkovizyon gösteriminin ardından Kars Ardahan Iğdır Platformu Başkanı ve Ataşehir Belediye Başkan Yardımcısı Orhan Çerkez bir konuşma yaptı. Kars’ın tarihi önemine vurgu yapan Çerkez, “Serhat şehrimiz, milli mücadele döneminde ilklerin yaşandığı şehir olmuştur. Hatta Kars ilimizde kurulan cumhuriyet deneyimi, milli mücadele sonrası Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasına örnek teşkil etmiş, demokrasi ve cumhuriyet yolunda ışık olmuştur” ifadelerini kullandı.

“KARS İLK GAZİ UNVANINI ALAN İLDİR”

Kars’ın ilk gazi unvanı alan il olduğunu hatırlatan Çerkez, “Karsımızın kurtuluşu TBMM hükümetinin ilk resmi zaferi, imzalanan Gümrü anlaşması ise ilk resmi anlaşma olması nedeniyle şanlı tarihimizde oldukça önem taşımaktadır. Bununla birlikte Kars 1855’de Rus işgaline karşı gösterdiği kahramanca savunma sonucu ilk gazi unvanını alan il olmuştur” dedi.

“CUMHURİYETİ GELECEK KUŞAKLARA AKTARMALIYIZ”

Kars’ın kurtuluşuyla birlikte Cumhuriyet Bayramı’nı da kutlamanın büyük gururunu yaşadıklarını dile getiren Çerkez, “Cumhuriyet hiç şüphesiz demokrasiyi geliştiren en iyi sistemdir. Türk milleti cumhuriyete bağlanıp onu yüceltip geliştirebilirse demokrasinin nimetlerinden yararlanır ve çağdaş toplumlar içinde yerini alır. Bizlere düşen görev ulusal kimliğimizi pekiştirerek cumhuriyetimizi yücelterek gelecek kuşaklara aktarmaktır” şeklinde konuştu.

Konuşmanın ardından Kadıköy Halk Eğitim Merkezi Kafkas Kartallar Halk Oyunu Ekibi sahne çıkarak bir gösteri düzenledi. Büyük alkış alan halk oyunu ekibine CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi de eşlik etti. Halk oyunları gösterisinin ardından da TRT sanatçısı Tekin Büyükkaya katılımcılara müzik ziyafeti sundu. Yoğun katılımın olduğu gece, plaket takdimi ve toplu hatıra fotoğrafı çekiminin ardından son buldu.

Etiketler
Paylaş:
"KARS’IN DÜŞMAN İŞGALİNDEN KURTULUŞU COŞKUYLA KUTLANDI" HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Bu konuya hiç yorum yapılmadı.

Yorum yapma kapalı.

HEMEN YORUM YAP
img

BU HABERLER DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR!

Gürsel Sarımaden: “Türkülerle kalın türkülerle yaşayın”
2009’da kurulan ve birçok etkinliğe ev sahipliği yapan  Anadolu Avrupa...
            E-SPOR MERKEZİ: AK PARTİ’NİN YEREL SEÇİM PROJESİ
24 Haziran Cumhurbaşkanlığı seçim öncesinde Ak Parti Ataşehir  ilçe teşkilatı...
  ARTIK ATAŞEHİR’iN  DE “PEMBEGÜL”Ü VAR
Ataşehir ‘in  Küçükbakkalköy Mahallesi’nde  menüsünde dünya mutfağından, kahvaltıya, kurabiyelerden, pastalara,...
                   SPORA ENGEL YOK
Ataşehir Belediyesi engelli bireylere yönelik yaz spor okulları başlatıyor. Engellli...
facebook
çok okunan haberler
Malesef, bugün hiç haber girilmedi.
Malesef, bu hafta hiç haber girilmedi.
Malesef, bu ay hiç haber girilmedi.
Ara