KÜLTÜR DAYANIŞMASI ZİRVEDE

KÜLTÜR DAYANIŞMASI ZİRVEDE
Bu haber 26 Eyl 2017 Sal 15:23 tarihinde eklendi.
mm
Paylaş:

I.Anadolu Kültürleri Dayanışma Festivali’nin ikinci günü renkli görüntülere sahne oldu. Halk oyunları yarışmasında beş ilin derneği, katılımcılara görsel şölen sundu. İllerin performans programındaysa Malatya’nın yerel sanatçıları Ahmet Gelirli ve Hıdır Göksu, katılımcıları coşturdu.

 

 

Nazım Hikmet Parkı’nda 25 derneğin ele ele vererek düzenlediği festivalin ikinci günü halk oyunları yarışmasıyla başladı. Çok sayıda kişinin katıldığı programda Gümüşhane, Ordu, Van, Sivas ve Artvinliler derneklerinin folklor grupları sahne aldı. Renkli yöresel kıyafetlerle, bir birinden güzel figürler sergilenen yarışmada jüri üyeleri seçim yapmakta zorlandı. Yarışmanın sonucuysa Pazar günü belli olacak.

 

“BİRLİK VE BERABERLİK İÇİN ÖNEMLİ BİR FESTİVAL”

Görsel şovun ardından festival coşkusu illerin performans gösterisiyle sürdü. (ATAMAD) Ataşehir Malatyalılar Derneği’nin performans gösterisine CHP Ataşehir İlçe Başkanı Hakkı Altınkaynak, Belediye Başkan Yardımcıları Sadık Semih Kayhan, Ataşehir Belediyesi Meclis Üyesi Tuncay Akın Orhan, STK başkanları ve çok sayıda kişi katıldı. Programın açılış konuşmasını yapan (ATAMAD) Ataşehir Malatyalılar Derneği Başkanı İrfan Kiraz, dayanışmaya dikkat çekti. Kiraz, “Bu yıl festivalimizin birinci yılı bu nedenle bazı ufak eksikliklerimiz oluyor. Ben bu eksikliklerimizi tamamlayarak önümüzdeki dönemlerde yapılacak olan festivallerin daha da iyi olacağına inanıyorum. Bu festivali düzenlemek için ilçe ve köy derneklerini de sayarsak yaklaşık 300 dernek emek verdi. Bir mozaik oluşturan derneklerimiz kendi kültürlerini tanıtıyorlar. Birlik ve beraberliğe ihtiyaç duyulan şu günlerde yapılan bu festivaller büyük önem taşıyor. Hepimizin kardeş gibi, dost gibi bir arada olmamızı sağlıyor. Ben bu imkanı bize veren ve bize destek sağlayan herkese şükranlarımı sunuyorum.”

 

“BU TÜR FESTİVALLER DEVAM ETMELİ”

Belediye Başkan Yardımcıları Sadık Semih Kayhan ise bu festivalin ülkede olan mozaiği bir kez daha gözler önüne serdiğini belirtti. Birlik ve beraberliğe vurgu yapan Kayhan, “Hepimiz Anadolu’nun farklı illerinden geldik ve hem İstanbul’da hem de diğer illerde birer mozaik oluşturduk. Ancak hiçbir zaman kendi ilimizin kültürünü unutmadık. Geldiğimiz yerlerde kendi örf ve adetlerimizi yaşatmaya çalıştık. Büyük şehirlerde yaşadığımız zorluklar da oldu. Ben burada yaşadığım sitede iki sene kimseyle selamlaşamadım. Anadolu’daki o sıcak ilişkiyi göremedim. Ancak bu tür etkinliklerle bunu aşacağımızı biliyorum. Ben alanda gezerken doğudan batıya birçok ilin standını gördüm. Kendi kültürlerini giyim kuşamlarını tanıyorlar ve diğer il dernekleriyle samimiyet içerisindeler. Bu tür festivallerin devam etmesini bu nedenle daha çok istiyorum.”

 

KATILIMCILAR YÖRESEL SANATÇILARLA COŞTU

Konuşmaların ardından yöresel sanatçı Ahmet Gelirli sahneye çıktı. Bir birinden güzel türküler söyleyen sanatçıya katılımcılar da hep bir ağızdan eşlik etti.

Konser sırasında bir de sürpriz yaşandı. (ATAMAD) Ataşehir Malatyalılar Derneği Başkanı İrfan Kiraz, sahneye çıkarak saz çalıp türkü söyledi. Kiraz’ın bu sürprizine katılımcılar büyük alkışlarla karşılık verdi.

Sahneye çıkan yöresel Sanatçı Hıdır Göksu’ysa katılımcıları coşturdu. Hareketli türkülerle birlikte katılımcılar da alanda el ele verip uzun süre halay çekti.

ÇEYREK FİNAL KURALARI ÇEKİLDİ

Öte yandan programda futbol turnuvasının çeyrek final kuraları da çekildi. Cumartesi günü oynanacak turnuvanın çeyrek finalinde Gümüşhane-Tokat, Kars-Sivas, Kastamonu-Balkanlar, Serhat illeri Kafkas-Artvin karşı karşıya gelecek.

Festival etkinlikleriyle yoluna hızla devam ediyor…

Etiketler
Paylaş:
"KÜLTÜR DAYANIŞMASI ZİRVEDE" HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Bu konuya hiç yorum yapılmadı.

Yorum yapma kapalı.

HEMEN YORUM YAP
img

BU HABERLER DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR!

Türkiye’deki Kurumların Çalışanlarına Sağladığı Teşvik ve Ödüller
Türkiye’de 1,5 milyonu aşkın çalışanın kullandığı Ticket Restaurant markasıyla yemek...
ENGELLİ BİREYLERİ SANAT BULUŞTURAN KURSLAR BAŞLIYOR
Yüreklerdeki ve zihinlerdeki engellerin ortadan kaldırılması gerektiğine inanan Ataşehir Belediyesi,...
     GAMZE AKKUŞ İLGEZDİ KADIN MAHKUMLAR İÇİN SORUYOR
İSTANBUL 1.Bölge Milletvekili MYK Üyesi CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze...
Hamza Yerlikaya Spor Salonu Açıldı
Hamza Yerlikaya Spor Salonu açıldı.  Galatasaray Ataşehir Spor Okulları tarafından...
facebook
çok okunan haberler
Malesef, bugün hiç haber girilmedi.
Türkiye’deki Kurumların Çalışanlarına Sağladığı Teşvik ve Ödüller

Türkiye’deki Kurumlar...

Türkiye’de 1,5 milyonu aşkın çalışanın...
ENGELLİ BİREYLERİ SANAT BULUŞTURAN KURSLAR BAŞLIYOR

ENGELLİ BİREYLERİ SANAT BUL...

Yüreklerdeki ve zihinlerdeki engellerin ortadan...
Türkiye’deki Kurumların Çalışanlarına Sağladığı Teşvik ve Ödüller

Türkiye’deki Kurumlar...

Türkiye’de 1,5 milyonu aşkın çalışanın...
ENGELLİ BİREYLERİ SANAT BULUŞTURAN KURSLAR BAŞLIYOR

ENGELLİ BİREYLERİ SANAT BUL...

Yüreklerdeki ve zihinlerdeki engellerin ortadan...
  2019’DA BELEDİYE BÜTÇESİNDE TASARRUFA GİDİLDİ

  2019’DA BELEDİYE BÜ...

 Ataşehir Belediye Meclisi (11 Ekim...
        Ataşehir’de İklim Eylem Plan

        Ataşehir’de İklim E...

Ataşehir Belediyesi, hava kalitesinin korunması...
ATAŞEHİR’DE “HUKUK OKUR YAZARLIĞI” SEMİNERLERİ

ATAŞEHİR’DE “HUKUK OKUR YAZ...

Ataşehir’de vatandaşın temel hukuk bilgileri...
Ara