Kültürüne sahip çıkan bir dernek: KAR-DER

Kültürüne sahip çıkan bir dernek: KAR-DER
Bu haber 19 Şub 2018 Pts 15:11 tarihinde eklendi.
mm
Paylaş:

Kars ve Yöresi Kültür Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (KAR-DER), Türkiye’deki en eski Türkçe il adı olma ünvanına sahip olan Kars’ın yöresel ürünlerini, kültürünü tanıtmak ve memleket özlemi çekenlerin bir nebze de hasretlerini gidermesine yardımcı olmak amacıyla Kars Ardahan ve Iğdırlı vatandaşların katıldığı bir dayanışma gecesi düzenledi.

18 Şubat Pazar günü Ümraniye Prenses Salonu’nda KAR-DER’in düzenlemiş olduğu Geleneksel Kaz ve Dayanışma Gecesi, Ataşehir Belediye Başkan Yardımcısı aynı zamanda da Kars ve Yöresi Kültür Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Dernek Başkanı Orhan Çerkez’in sunumuyla başladı.

İki bin civarında Kars, Ardahan ve Iğdırlı vatandaşların katılım gösterdiği dayanışma gecesine İstiklal Marşıyla başlandı. Ayrıca geceye CHP Genel Sekreteri Mehmet Akif Hamza Çebi, CHP İstanbul Milletvekilleri Gürsel Tekin ve Barış Yarkadaş, CHP Ataşehir İlçe Başkanı Hakkı Altınkaynak, Ataşehir Belediye Başkan Vekili İlhami Yılmaz, Ataşehir Belediye Meclis 1. Başkan Vekili Sadi Özata, Ataşehir Belediye Başkan Yardımcısı Sadık Semih Kayhan, Ataşehir Belediye Meclisi Üyesi Süleyman Karadağ ve Tuncay Akın Orhan, CHP Ümraniye İlçe Başkanı Cafer Aktürk, İstanbul Ataşehir Erzurumlular Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Vakfı Başkanı Ömer İlgün, Maltepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Korkmaz, Anadolu Yakası Pazar ve Seyyar Pazarcılar Odası Başkanı Mehmet Emin Yarar  davetliler arasındaydılar.

Protokol konuşmalarının ve Kars, Ardahan Iğdır’a özgü türkülerin dinlenmesinden sonra misafirlere Kars’ın meşhur kazı ikram edildi.


                   ‘BİZİM KÜLTÜRÜMÜZDE DOSTLUK ve KARDEŞLİK VARDIR’

Orhan Çerkez, birlik ve beraberliği pekiştirmek için bu etkinliği organize ettiklerini söyleyerek konuşmasına başladı. Çerkez; ‘Ülkemizde yaşanan üzücü olaylardan dolayı eğlence ve müzik bu etkinlikte olmayacak. Düzenlemiş olduğumuz bu etkinliğin amacı dostluklarımızı pekiştirmek ve kültürümüzü korumaktır. Çünkü bizim kültürümüzde dostluk ve kardeşlik vardır.’diyerek düşüncelerini belirtti.

                      ‘KENDİ KÜLTÜRÜMÜZÜ ANLATMAK İÇİN ÇABALIYORUZ’

Kars ve Yöresi Kültür Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (KAR-DER) Başkanı Çerkez; ‘KAR-DER kurulduğundan bu yana kendi kültürümüzü anlatmak için çabalıyoruz. Kars kültürünü öğrenmek isteyenlere, oralara gitmek isteyenlere rehberlik edip memleketimizin kültürünü paylaşıyoruz. Gençlik kollarımız, gazeteci Himmet Kaya’nın sözcüsü olduğu Anadolu Kültürleri Dayanışma Festivali’nde birinci olarak bizleri onurlandırdılar. Buradan hem gençlik kollarımıza hem de kadın kollarımıza teşekkür ediyorum. Ayrıca her zaman yanımda olan başkanım Battal İlgezdi’ye şahsım ve hemşehrilerim adına da teşekkür ediyorum.’ diyerek konuşmasını sonlandırdı.


       
                           ‘BİR ÇOK KÜLTÜRÜ İÇİNDE BARINDIRAN BİR COĞRAFYADA YAŞIYORUZ’

CHP İstanbul Milletvekilli Gürsel Tekin, Kars Ardahan ve Iğdır’da bütün kültürlerin bir arada yaşamasına vurgu yaparak şunları söyledi; ‘Ermeni, Kürt, Azeri, Alevi, Sünni, Terekeme gibi birçok kültürü içinde barındıran bir coğrafyada yaşıyoruz. Maalesef, çeşitli sebeplerden ötürü doğudan birçok kişi Anadolu’nun çeşitli şehirlerine göç etmek zorunda kalmış. Ne yazık ki; çoğu Karslı artık batıda kültürlerini devam ettiriyor.’


             ‘TOPLUM MERKEZİ KURDUK’

Ataşehir Belediyesi Başkan Vekili İlhami Yılmaz konuşmasına Afrin’de şehit olan askerlere Allah’tan rahmet dileyerek başladı. Yılmaz; ‘Sayın Ataşehir Belediye Başkanımız Battal İlgezdi’nin sizlere selamını getirdim. Belediye olarak çok önemli işler yapıyoruz. Bir toplum merkezi kurduk. Derneklerimizi inşallah yakın bir zamanda oradaki yerlerine kavuşturacağız.  Bütün derneklerimizin oradan istifade etmesini istiyoruz.’ ifadeleriyle konuşmasına son verdi


Etiketler
Paylaş:
"Kültürüne sahip çıkan bir dernek: KAR-DER" HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Bu konuya hiç yorum yapılmadı.

Yorum yapma kapalı.

HEMEN YORUM YAP
img

BU HABERLER DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR!

BÜYÜLÜ ADIMLARDA SİZİN DE ADIMINIZ OLSUN
Ataşehir Belediyesi ile Uluslararası Gençlik Örgütü AIESEC iş birliğinde 7-11...
Paylaşın güzelleşsin dünya
Dünyanın paylaştıkça güzelleşeceğine inanan Ataşehirli gençler, Afyonkarahisar Hocalar Kocagöl İlkokulu’ndaki...
Ataşehir’de, Yağmurda Yollar, 15 Dakikada Göle Döndü
Ataşehir’de aniden bastıran sağanak yağmur nedeniyle yollar dakikalar içinde göle...
Kaftancıoğlu: Bizim gençlerimiz, AKP’nin çadırını yakmak isteyenlere de müdahale ederdi.
 Büyükada’da CHP Gençlik Kolları üyesi iki kişinin bıçaklanmasını protesto eden...
facebook
çok okunan haberler
Malesef, bugün hiç haber girilmedi.
Kaftancıoğlu: Bizim gençlerimiz, AKP’nin çadırını yakmak isteyenlere de müdahale ederdi.

Kaftancıoğlu: Bizim gençler...

 Büyükada’da CHP Gençlik Kolları üyesi...
Kaftancıoğlu: Bizim gençlerimiz, AKP’nin çadırını yakmak isteyenlere de müdahale ederdi.

Kaftancıoğlu: Bizim gençler...

 Büyükada’da CHP Gençlik Kolları üyesi...
7 BİN 513 ÖĞRENCİYE DEPREM SEMİNERİ 

7 BİN 513 ÖĞRENCİYE DEPREM ...

Toplumu bilinçlendirmeyi ve afetlere dayanıklı...
 “Yüce Meclisin kararına karşı yanlı bir uygulama”

 “Yüce Meclisin karar...

Ataşehir Belediyesi  Meclisi Haziran ayı...
DOĞA KAZANSIN

DOĞA KAZANSIN

“Dönüştür Doğa kazansın Moneyler katlansın”...
KASTAMONU ARAÇ DERNEKLER FEDERASYONU RAMAZAN BEREKETİNİ ARAÇ’A TAŞIYOR

KASTAMONU ARAÇ DERNEKLER FE...

06 Haziran Çarşamba saat 16.00’da...
Ara