MAĞDUR HALK SİYASİ PARTİLER ARASINDA KALDI

MAĞDUR HALK SİYASİ PARTİLER ARASINDA KALDI
Bu haber 07 Eki 2017 Cts 15:35 tarihinde eklendi.
mm
Paylaş:

Yeni Çamlıca, Mevlana ve Mimar Sinan Mahallelerinde yaşanan tapu sorunu siyasi partilerin çekişmesi arasında kaldı.

 

Ataşehir’de bulunan Yeni Çamlıca, Mevlana ve Mimar Sinan Mahallerinde yaşanan mülkiyet sorunu kangrene dönüştü. Siyasiler arasında sıkışıp kalan mağdur vatandaşlar sorunun çözülmesi için meclis üyelerinin bir araya gelerek kendilerine yardımcı olmasını bekliyor. Ataşehir Belediyesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın devrede olduğu ileri sürülen üç mahalleyle ilgili henüz atılan somut bir adım yok. Sorunun çözülmesi için sık sık basın açıklaması yapan mağdur vatandaşlar, bu kez Ataşehir Belediye Meclisi’nin kapısını çaldı.

CHP VE AK PARTİ GRUP TOPLANTILARINA KATILDILAR

Mecliste grubu bulunan CHP ve AK Partili üyelere sesini duyurmaya çalışan vatandaşlar, ekim ayında başlayan meclis toplantılarına katılarak sorunlarına çare bulmaya çalışıyor. Son olarak perşembe günü yapılan meclis toplantısına gelen onlarca mağdur, iki siyasi parti yetkililerine seslenerek bu konuda ortak hareket edilmesini istedi. Bıçağın kemiğe dayandığını vurgulayan vatandaşlar gerekli bütünlüğün sağlanamaması durumunda çadır kurup eylem yapacaklarını ifade etti.

“KURULACAK OLAN KOMİSYONA BATTAL İLGEZDİ BAŞKANLIK ETSİN”

İlçe Başkanı Av. Mustafa Naim Yağcı’nın da yer aldığı AK Parti meclis grup toplantısına katılan mağdur vatandaşlar, sorunlarını bir kez de burada dile getirdi. Toplantıda konuşan Ak Partili Meclis Üyesi İsmail Levent, sorunun çözümü için atılması gereken adımları sıraladı. Öncelikle tapu parası ödeyen vatandaşlarla ilgili alınan encümen kararının iptal edilmesi gerektiğini vurgulayan Levent, bundan sonraki süreçte de Ataşehir Belediyesi’nin şuyulandırma çalışması yapması gerektiğini söyledi. Yaşanan sorunun asıl kaynağının Ataşehir Belediyesi olduğunu ileri süren Levent, bu konuda hükümetin, bakanlığın ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin hazır olduğunu iddia etti.

“KOMİSYON ZAMAN KAYBI OLUR”

CHP’nin bu sorunla ilgili kurulmasını önerdiği komisyonun da zaman kaybına neden olduğunu ifade eden Levent, “Eğer CHP’liler illa komisyon kurulsun diyorsa biz ona da varız. Ancak bu komisyonun başkanı Battal İlgezdi olmalı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne giderek bu konuya öncülük etmeli. 2005’ten beri belediye başkanı bir kez bile büyükşehir belediyesine gidip bu konuyla ilgilenmedi.” dedi.

“SORUNLA YAKINDAN İLGİLENECEĞİZ”

İlçe Başkanı Av. Mustafa Naim Yağcı ise sorunla yakında ilgileneceklerini ve üstlerine düşen her şeyi yapmaya hazır olduklarını söyledi. Yağcı, “Bizim bu konuda durduğumuz yer milletimizin yanı. Mülkiyet sorunuyla ilgili büyükşehir belediyemiz 1/5000 ölçekli bir çalışma yapıyor. Yine bakanlığımızın da bu konuda çalışması sürüyor. Bizler elimizden gelen her şeyi yapıyoruz.” dedi.

“HÜKÜMET TEMSİLCİSİ OLARAK SİZİN DE YETKİLERİNİZ VAR”

Yağcı, konuyla ilgili asıl muhatabın Ataşehir Belediyesi olduğunu söyleyince mağdur vatandaşlar konuşmaya müdahale etti. Sorunun ortak bir diyalogla çözülmesi gerektiğine vurgu yapan mağdur vatandaşlar, “Sizler hükümetin temsilcisi olarak hiç mi bir şey yapamıyorsunuz? Suçu tek bir kuruma yüklüyorsunuz. Sizin de bu konuda sorumluluğunuz olmalı. Madem halktan yanıyız diyorsunuz, o zaman aynı masa etrafında toplanın ve berber çözüm üretin.” dediler.

Kendilerine belirli bir tarihin verilmesini isteyen vatandaşlar, sorunun masada çözülmemesi halinde sokağa ineceklerini ve eylem yapacaklarını belirttiler ancak AK Parti’den bir cevap alamadılar.

“BELEDİYENİN PLAN YAPMA YETKİSİ YOK”

AK Parti grubundan eli boş dönen mağdur vatandaşlar bu kez CHP’nin kapısını çaldı. CHP’nin grup toplantısında da aynı dilekleri ileten vatandaşlar, Ak Parti ve CHP’nin aynı masaya oturarak soruna ortak çözüm bulunmasını istedi. Toplantıda konuşan CHP Grup Başkanı İlhami Yılmaz, “Bizler daha önce de belirttiğimiz gibi bu konuda ne yapılması gerekiyorsa hazırız. Bu konuyla ilgili AK Partililerin ve sizlerin de arasında olacağı bir komisyon kurulmasını istiyoruz ancak buna AK Partililer yanaşmıyor. Eğer bu komisyonu kurarsak bundan sonraki süreçte Büyükşehir Belediyesi’ne giderek gerekli işlemleri başlatabiliriz. Ataşehir Belediyesiyle ilgili bir sorun olmadığı için biz de bir şey yapamıyoruz. Bizim buralarla ilgili plan yapma yetkimiz yok ancak Büyükşehir Belediyesi bize bu yetkiyi verirse biz gerekeni yapacağız.” şeklinde konuştu.

“TARAFLAR BİRBİRİLERİNİ SUÇLADI”

Yılmaz, sorunla ilgili bakanlığın da bir çalışma yürüttüğünü dile getirince mağdur vatandaşlar konuşmaya müdahil oldu ve Ataşehir Belediyesi’nin mahallelerle ilgili aldığı riskli alan kararını hatırlattı. Bu kararın halka zarar vereceğini dile getiren vatandaşlar, tarafların bir birilerini suçlamak yerine çözüm üretmesini istedi. Mağdur vatandaşlar iki siyasi partinin de aynı cümleleri kurduğunu ancak soruna bir çare üretmediklerini ileri sürdü.

“BELEDİYE BAŞKANLARI BİRARAYA GELSİN”

Mağdur vatandaşların Büyükşehir Belediye Başkanı ve Ataşehir Belediye Başkanı’nın da konuyla ilgili bir araya gelmesini istemesi üzerine Ataşehir Belediye Başkanı Abdullah Der, yeniden komisyon önerisini gündeme getirdi. AK Parti ve mahalle muhtarların da komisyona dahil olmasını isteyen Der, Pazartesi günü Büyükşehir Belediye Meclisi’ne giderek sorunu orada da dile getirilmesini istedi.

Bu açıklamaların ardından mağdur vatandaşlar CHP’den de eli boş dönmek zorunda kaldı.

“YETKİ VERSİNLER BİR AYDA ÇÖZEYİM”

Konuyla ilgili 2 Ekim Pazartesi günü basın toplantısı düzenleyen Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi de sorunun belediyeden kaynaklanmadığını ifade ederek, büyükşehir ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nı işaret etmişti. İlgezdi, “İstanbul Büyükşehir Belediyesi bu alanla ilgili 1/5000 ölçekli imar planı çıkarması halinde sorun çözüme kavuşacaktır. Eğer bunu yapmıyorlarsa bize gerekli izni versinler biz bir ay içerisinde gerekeni yaparız.”şeklinde konuşmuştu.

Etiketler
Paylaş:
"MAĞDUR HALK SİYASİ PARTİLER ARASINDA KALDI" HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Bu konuya hiç yorum yapılmadı.

Yorum yapma kapalı.

HEMEN YORUM YAP
img

BU HABERLER DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR!

Gürsel Sarımaden: “Türkülerle kalın türkülerle yaşayın”
2009’da kurulan ve birçok etkinliğe ev sahipliği yapan  Anadolu Avrupa...
            E-SPOR MERKEZİ: AK PARTİ’NİN YEREL SEÇİM PROJESİ
24 Haziran Cumhurbaşkanlığı seçim öncesinde Ak Parti Ataşehir  ilçe teşkilatı...
  ARTIK ATAŞEHİR’iN  DE “PEMBEGÜL”Ü VAR
Ataşehir ‘in  Küçükbakkalköy Mahallesi’nde  menüsünde dünya mutfağından, kahvaltıya, kurabiyelerden, pastalara,...
                   SPORA ENGEL YOK
Ataşehir Belediyesi engelli bireylere yönelik yaz spor okulları başlatıyor. Engellli...
facebook
çok okunan haberler
Malesef, bugün hiç haber girilmedi.
Malesef, bu hafta hiç haber girilmedi.
Malesef, bu ay hiç haber girilmedi.
Ara