RAŞİT YAKALI’DAN 50. YIL SERGİSİ

RAŞİT YAKALI’DAN 50. YIL SERGİSİ
Bu haber 27 Kas 2014 Per 9:52 tarihinde eklendi.
mm
Paylaş:

 

Karikatüre, Semih Balcıoğlu’nun desteği ve yönlendirmesiyle başlayan Raşit Yakalı 50. sanat yılını bir sergiyle kutluyor…
İlk karikatürü 1964 yılında Yeni Asır gazetesinde yayınlanan, karikatür uğruna öğretmenliği bırakan Raşit Yakalı’yı 50. sanat yılı için düzenlenen sergide dostları ve ailesi de yalnız bırakmadı.
Yakalı’nın Kadıköy Belediyesi Barış Manço Kültür Merkezi Fuayesinde açılan 3 Boyutlu 5 K (kabak, kütük, kök, kabuk, kâğıt) Karikatür Sergisi 30 Kasım’a kadar gezilebilecek…
Sergi kabak kemane ile yapılan müzikle açılırken, konuklara cevizli kabak tatlısı ikram edildi.

Dostlarının, öğrencilerinin, meslektaşlarının ve ailesinin sevgi çemberi ile sarılan Raşit Yakalı gazetemize açıklamalarda bulundu.
Yakalı, 50. Yıl Sergisi’nin ana noktasının kabaklar olmasının nedenini şöyle açıklıyor: “Ustam Semih Balcıoğlu da seramikle karikatür sergisi açmıştı. Karikatürü kâğıdın dışına taşıyan belki de ilk sanatçıydı. O düşünceden yola çıkarak kâğıdın dışında ana malzeme olarak kabakları kullandım. Önce biraz korktum olmayacak düşüncesiyle… Ama bugün arkadaşlarımın tepkileri beni mutlu etti.”

“hayatımı hep karikatürle kazandım”
Yakalı, her sabah 07.00’da kalktığını, öğleye kadar çalıştığını, günlük gazeteler için karikatür çizdiğini belirterek “Bugüne kadar hayatımı hep karikatürle kazandım. Bu durum çok az arkadaşa nasip olan bir şey çizerek geçinmek… Bunca yılın değerlendirmesini yaptığımda ise ortaya şöyle bir tablo çıkıyor; bir sürü dostum oldu. Yaptıklarımla öğünüyorum. Çok güzel günler yaşadım. Karikatür sayesinde pek çok ülkeyi gezme olanağı buldum. İran’daki dünyanın 3. Karikatür Müzesi’nin açılışına Karikatürcüler Derneği başkanı olarak gittim ve açılışını yaptım. Doya doya karikatürle yaşadım” diyor.

Yakalı herkesin farklı bir karikatür tarifi olduğunu belirterek kendisinin karikatür tanımını ise şöyle açıklıyor: “Benim için karikatür, insanların duygularını, düşüncelerini biraz da espri katarak çizgi yoluyla anlatmasıdır. Sonuçta bunu her sanatçı farklı şekilde yapar.”

“Öğretmenliğimi çizgiyle devam ettiriyorum”
Öğretmenliği bırakması nedeniyle bir pişmanlık yaşayıp yaşamadığını sorduğumuzda ise “Pişmanlık yaşamadım. Ben Anadolu’dan bir köyden geldiğim için hep benim durumumda olan gençleri düşündüm. Ben pınarın başına geldim. Daha köydeyken söz vermiştim; ömrümü o pınarın başında olamayan, uzakta olan bütün genç karikatürcülere adadım. Çarşaf Karikatür Okulu’nu kurdum. 12 yıl boyunca da yönettim.  Okulumuzda karikatürün ustalarını da misafir ettik. Ustalarımızdan hem ben hem de öğrencilerimiz bir şeyler öğrendi. Biz büyük bir aileyiz. Yani öğretmenliğimi çizgiyle devam ettiriyorum” şeklinde konuşuyor.

“Gençler hayallerinin peşinden gitsin”
Yakalı, son olarak genç karikatürcülere seslendi: “Ben hep gençlerleyim. Bir yerde gençlerin ihmal edildiğini gördüğüm zaman çok üzülüyorum. Onlar ayol açmak lazım. Bugün kendimi bu durumda yol açıcı olarak görüyorum. Genç karikatürcülere, hep hayal kurun, hayallerinizin peşinde git, hepsi bir gün muhakkak gerçekleşir…”

Kadıköy Belediyesi Barış Manço Kültür Merkezi Fuayesinde açılan 3 Boyutlu 5 K (kabak, kütük, kök, kabuk, kâğıt) Karikatür Sergisi 30 Kasım’a kadar gezilebilecek…

Kadir İncesuRaşit Yakalı 50. Yıl Sergisi 21 Kasım 2014 Kadir İncesu (16) Raşit Yakalı 50. Yıl Sergisi 21 Kasım 2014 Kadir İncesu (177) Raşit Yakalı 50. Yıl Sergisi 21 Kasım 2014 Kadir İncesu (229) Raşit Yakalı 50. Yıl Sergisi 21 Kasım 2014 Kadir İncesu (246)

 

 

 

 

 

Etiketler
Paylaş:
"RAŞİT YAKALI’DAN 50. YIL SERGİSİ" HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Bu konuya hiç yorum yapılmadı.

Yorum yapma kapalı.

HEMEN YORUM YAP
img

BU HABERLER DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR!

Gürsel Sarımaden: “Türkülerle kalın türkülerle yaşayın”
2009’da kurulan ve birçok etkinliğe ev sahipliği yapan  Anadolu Avrupa...
            E-SPOR MERKEZİ: AK PARTİ’NİN YEREL SEÇİM PROJESİ
24 Haziran Cumhurbaşkanlığı seçim öncesinde Ak Parti Ataşehir  ilçe teşkilatı...
  ARTIK ATAŞEHİR’iN  DE “PEMBEGÜL”Ü VAR
Ataşehir ‘in  Küçükbakkalköy Mahallesi’nde  menüsünde dünya mutfağından, kahvaltıya, kurabiyelerden, pastalara,...
                   SPORA ENGEL YOK
Ataşehir Belediyesi engelli bireylere yönelik yaz spor okulları başlatıyor. Engellli...
facebook
çok okunan haberler
Malesef, bugün hiç haber girilmedi.
Malesef, bu hafta hiç haber girilmedi.
Malesef, bu ay hiç haber girilmedi.
Ara