Sabahattin Ali 111. Doğum Gününde MSKM’de Anıldı

Sabahattin Ali 111. Doğum Gününde MSKM’de Anıldı
Bu haber 04 Mar 2018 Paz 16:39 tarihinde eklendi.
mm
Paylaş:

Örnek mahallesinde Ataşehirli vatandaşların kültür ve sanatla iç içe olmasını sağlayan Mustafa Saffet Kültür Merkezi, açılışından bu yana birçok film, tiyatro, dans gösterilerine ev sahipliği yaptı. 24 Şubat’ta ise ‘Kuyucaklı Yusuf’, ‘İçimizdeki Şeytan’ ve  ‘Kürk Mantolu Madonna’ romanları ile Türk edebiyatını etkileyen bir yazar olan Sebahattin Ali’nin belgesel gösterimi yapıldı. Türk edebiyatının değerli ismi Sabahattin Ali, 111. doğum gününde, yönetmenliğini ve yapımcılığını Metin Avdaç’ın üstlendiği ‘Sabah Yıldızı Sabahattin Ali’ belgeseli ile Ataşehir Belediyesi Mustafa Saffet Kültür Merkezi’nde anıldı. Belgesel gösterimi sonrasında ise yönetmen Metin Avdaç ile belgesel üzerine söyleştik.

Sabahattin Ali Belgeseli düşüncesi nasıl oluştu, nasıl bir süreç yaşandı?

Belgeseli çekme fikri, fotoğraf sanatçısı İsa Çelik’le İstanbul’a otobüs ile dönerken yaptığımız yolculuk sırasında oluştu. Yolculuk süresince hep edebiyat ve sinema üzerine sohbet ettik. O sohbet sırasında Sabahattin Ali aklıma geldi ve belgeseli o yolculuk sırasında çekme kararı aldım. İsa Çelik “Metin, Sabahattin Ali zordur dersine iyi çalışmalısın, bir yıl çalış seni kızı ile tanıştırayım,” dedi.

Ama benim kaybedecek zamanım yoktu. Kararımı verdikten sonra, kırk beşinci gün diyebilirim,  Kırklareli’nde Sabahattin Ali anmasında motor dedik belgeselimize. Kızı Filiz

Ali’ye samimiyetimi, güvenimi verdim; başaracağıma inandı ve izin verdi çekime. Yoksa güven vermemiş olsaydım bu belgesel olmazdı. İki yılda büyük uğraşlarla, tüm zorluklara rağmen belgeseli çektim. Çektim demeyeyim, ekip arkadaşlarımla yani gönül yoldaşlarımla belgeseli yaptık. Hepimiz için onurdur Sabahattin Ali belgeseline imza atmak. Zoru başardık ki altı yıldır ilgiyle izleniyor. Duyuldukça izleyici talepleri oluyor. Böyle bir eseri topluma kazandırmak, dünyanın en büyük zenginliğidir. Çok mutluyum.

Belgeselin adının bir hikâyesi var mı?

Ekip arkadaşlarımla belgeselin adını ne koyalım düşüncesindeyken, bir yandan da araştırmalarımı yapıyordum. Bir gün Asım Bezirci’nin Sabahattin Ali üzerine yazmış olduğu eleştiri kitabında, çocukluğunu okuyordum.

O bölümde dikkatimi çekti; Edremit’teki komşu kadınları Sabahattin Ali’yi ‘Sabah Yıldızı’ diye çağırıyorlarmış. O an işte belgeselin adı bu dedim. Sonra ekip arkadaşlarıma söyledim, herkes çok beğendi.

Belgeselde neler var?

Belgeselde Sabahattin Ali’ye ait ses ve video yok. Keşke Nâzım Hikmet gibi onun da sesi ve video görüntüleri günümüze kalsaydı. Ne yazık ki yok. Üzülerek belirteyim araştırmalarım sırasında ses ve videosunu bulamadım. Dileğim bir gün gizli bir köşeden çıkar.

Belgeselde merak edilen hemen hemen her şey var. Katledilmesine giden süreci yakın arkadaşları anlatıyor. Tüm tanıklar, olayları yaşayanlar artık yaşamıyorlar.

Belgesel 116 dakika, neler var diye yazmaya kalksam çok şey yazarım. İlgili kişiler bir gün belgeseli izlediklerinde neler olduğunu görecekler.

Bugüne kadar kaç gösterimi yapıldı?

İnanın hiç saymadım. Şöyle söyleyebilirim, kabaca yılda on defa gösterilmiş kabul edersek altı yılda altmış gösterimi olmuştur. Yurt dışı gösterimlerini rahatça söyleyebilirim. Almanya’da üç, Bulgaristan’da bir, Danimarka’da iki, İsveç’te bir gösterimi oldu. Kısmet olursa seneye Fransa’da Strasbourg Üniversitesinde göstereceğiz. Üniversitede Bir günlük Sabahattin Ali etkinlikleri yapılacak.

Belgesel gelen tepkiler neler?

Belgesele şimdiye kadar çok az olumsuz tepkiler oldu. Oldukları kısma da hak veriyorum.

Belgeselin başlarında Filiz Ali ve Ozan Sağdıç ile Edremit’te bir sokakta yaptığımız çekimde sokaktaki insanların ve araç seslerinin fazla olması izleyiciyi rahatsız ediyor. Ben de bu sahnedeki gürültüden rahatsız oluyorum. Ama genel anlamda izleyiciden olumlu tepkiler alıyorum. Süresi ve diğer konularda eleştirileri var mı diye sorduğumda süre konusunda da olumsuz tepkileri olmuyor. Belgeselin çok akıcı olduğunu, zamanın nasıl geçtiğini anlamadıklarını ifade ediyorlar. Bu anlamda şunu diyebilirim;  bir belgeselin süresi değil, hikâyenin ne kadar güçlü olduğu önemlidir. Belgeselin ne kadar sürede kendini anlattığı dikkate alınmalı. Ulaşabildiğim her yere köy, kasaba, şehir ve ülke oralara belgeseli götürüp Sabahattin Ali’yi anlatacağım.

Kadir İncesu

Etiketler
Paylaş:
"Sabahattin Ali 111. Doğum Gününde MSKM’de Anıldı" HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Bu konuya hiç yorum yapılmadı.

Yorum yapma kapalı.

HEMEN YORUM YAP
img

BU HABERLER DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR!

BÜYÜLÜ ADIMLARDA SİZİN DE ADIMINIZ OLSUN
Ataşehir Belediyesi ile Uluslararası Gençlik Örgütü AIESEC iş birliğinde 7-11...
Paylaşın güzelleşsin dünya
Dünyanın paylaştıkça güzelleşeceğine inanan Ataşehirli gençler, Afyonkarahisar Hocalar Kocagöl İlkokulu’ndaki...
Ataşehir’de, Yağmurda Yollar, 15 Dakikada Göle Döndü
Ataşehir’de aniden bastıran sağanak yağmur nedeniyle yollar dakikalar içinde göle...
Kaftancıoğlu: Bizim gençlerimiz, AKP’nin çadırını yakmak isteyenlere de müdahale ederdi.
 Büyükada’da CHP Gençlik Kolları üyesi iki kişinin bıçaklanmasını protesto eden...
facebook
çok okunan haberler
Malesef, bugün hiç haber girilmedi.
Kaftancıoğlu: Bizim gençlerimiz, AKP’nin çadırını yakmak isteyenlere de müdahale ederdi.

Kaftancıoğlu: Bizim gençler...

 Büyükada’da CHP Gençlik Kolları üyesi...
Kaftancıoğlu: Bizim gençlerimiz, AKP’nin çadırını yakmak isteyenlere de müdahale ederdi.

Kaftancıoğlu: Bizim gençler...

 Büyükada’da CHP Gençlik Kolları üyesi...
7 BİN 513 ÖĞRENCİYE DEPREM SEMİNERİ 

7 BİN 513 ÖĞRENCİYE DEPREM ...

Toplumu bilinçlendirmeyi ve afetlere dayanıklı...
 “Yüce Meclisin kararına karşı yanlı bir uygulama”

 “Yüce Meclisin karar...

Ataşehir Belediyesi  Meclisi Haziran ayı...
DOĞA KAZANSIN

DOĞA KAZANSIN

“Dönüştür Doğa kazansın Moneyler katlansın”...
KASTAMONU ARAÇ DERNEKLER FEDERASYONU RAMAZAN BEREKETİNİ ARAÇ’A TAŞIYOR

KASTAMONU ARAÇ DERNEKLER FE...

06 Haziran Çarşamba saat 16.00’da...
Ara