DSC_7957 - Kopya

Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü'nde Ataşehir'in kadın muhtarları geçtiğimiz günlerde ilçede öldürülen Başkan Cengiz'i andı. İçerenköy Mahalle Muhtarı Sırma Doğru, Atatürk Mahalle Muhtarı Leyla Yeşim  Şaylan, Küçükbakkalköy Mahalle Muhtarı Birgül Korkmaz Çilesiz, Barbaros Mahalle Muhtarı Keziban Üreyil ve İnönü Mahalle Muhtarı Songül Ercan Tulunay  Cengiz'in öldürüldüğü yerde bir araya gelerek basın açıklaması yaptı. Muhtarlar, Can Göktuğ Boz tarafından vahşice öldürülen Cengiz'in fotoğrafının yanına papatya bırakarak şiddete tepki gösterdiler.

 

 

 

Son yıllarda kadına yönelik şiddetin artması toplumda korku ve tedirginlik yaratırken geçtiğimiz günlerde İstanbul'un metropol ilçesi Ataşehir'de de bir kadın cinayeti yaşanmış Mimar Başak Cengiz, Can Göktuğ Boz tarafından samuray kılıcıyla vahşice öldürülmüştü. Mimar Cengiz'in, 9 Kasım'da akşam saatlerinde Barbaros Mahallesi Karanfil Sokak'taki oturduğu siteye yürüdüğü sırada kılıçlı saldırıya uğrayarak hayatını kaybetmesine ilişkin tepkiler bu sefer Ataşehir'in kadın muhtarlarından geldi. 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü'nde kadın cinayetlerine dikkat çekmek isteyen muhtarlar  Cengiz üzerinden şiddete seyirci kalınmamasının altını çizdiler. 

 

 

 

SİYASAL ANLAYIŞ ŞİDDETİ BESLİYOR MU?

 

Muhtarlar açıklamalarında "Şiddeti artıran en önemli etkenlerden biri eşitsizlik ve cinsiyet ayrımı. Kadına yönelik şiddetin cinsiyet ayrımından bağımsız olarak dünyada ve ülkemizde hayatın her alanında karşımıza çıkıyor. Ne yazık ki ülkemizde kültürel toplumsal ve siyasal anlayış, özellikle kadına yönelik şiddeti besliyor ve çoğu zaman meşrulaştırıyor."ifadelerini kullandılar.

 

 

 

ŞİDDETİ BENİMSEYENLER DAHA DA CESARETLENİYOR

 

Konuşmalarında İstanbul Sözleşmesi'ne değinen muhtarlar sözleşmeden çekilmenin kadının şiddeti yaşama biçimi olarak gören insanları daha da cesaretlendirdiğini dile getirdiler. 

 

KADINA ŞİDDETE ‘’SIFIR TOLERANS’’

 

Kadına yönelik her türlü şiddetin önüne geçip ‘’sıfır tolerans’’ anlayışıyla yaşayıp benimsenmediği sürece şiddet probleminin çözülemeyeceğini belirten muhtarlar, kadın-erkek eşitsizliğini zemin oluşturan sosyal, kültürel, siyasal anlayışla bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da mücadeleye devam edileceğini belirtiler. 

 

 

 

"HER TÜRLÜ ŞİDDETE KARŞI SESSİZ KALINMAMALI"

 

"Kadına karşı şiddete hayır" diyen muhtarlar, şiddete karşı hep birlikte mücadele verilmesini ve bireylerin üzerine düşen sorumluluklarını yerine getirmesi gerektiğini belirterek açıklamalarını şu ifadelerle noktaladılar: "Sadece fiziksel değil her türlü şiddete karşı sessiz kalınmamalı. Türkiye’de hem de dünya genelinde, gerekli politikaların uygulanması sonucunda şiddet unsurlarının ortadan kalkması ve kadına yönelik şiddetin giderek azalıp sona ermesi tek temennimiz."