KULÜPLER BİRLİĞİ

KULÜPLER BİRLİĞİ KURUMSALLAŞMA YOLUNDA HIZLA İLERLİYOR

Ataşehir Amatör Spor Kulüpleri Derneği kurulduğu günden beri sürdürdüğü çalışmaların meyvelerini almaya başladı. Çamolukspor Kulübü Başkanı Ekrem Köse’nin ikinci dönemdir başkanlığını yaptığı Ataşehir Amatör Spor Kulüpleri Derneği yeni merkezinde ilk yönetim kurulu toplantısını yaptı. Ataşehir Belediyesi tarafından yaptırılan ve iç dekorasyonu tamamlanan merkezdeki ilk toplantıda Kulüpler Birliği’nin yeni sezon öncesi yapacağı çalışmalar konuşuldu.

Ataşehir Amatör Spor Kulüpleri Derneği’nin yeni merkezinde yaptığı ilk toplantı sonrası Başkan Ekrem Köse ve yönetim kurulu üyeleri gazetemize açıklamalarda bulundu.Ataşehir Amatör Spor Kulüpleri Derneği Başkanı Ekrem Köse derneklerinin kuruluşundan bugüne kadar yapılan çalışmalar ve planladıkları projeler üzerine bilgi verdi.

Ekrem Köse, Ataşehir Amatör Spor Kulüpleri Derneği’nin 2011 yılının başlarında Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi ile yaptığımız görüşme sonrası kurulduğunu Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi’nin “Kulüpler Birliği’ni kurun, bütün kulüplerin sıkıntısını çözelim” demesiyle ilk adımlarını attıklarını belirterek “Ataşehir’de bulunan sekiz kulübümüzle kuruluş çalışmalarını başlattık. Şimdilerde 14 kulüple çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Ataşehir Amatör Spor Kulüpleri Derneği’ni kurduktan sonra da hemen çalışmalarımıza başladık. Önce biz, Ataşehir’de bulunan kulüplerin yöneticileri uyumlu bir çalışma süreci başlattık. Bu sürece daha sonra belediyemiz de dahil oldu. Ataşehir Belediyesi ile yaptığımız çalışmalar Ataşehir dışındaki ilçelerde bulunan takımların ve basının da ilgisini çekti, takdir gördü” dedi.

Kulüpler Birliği Merkezi

Köse, ilk dönem yaptıkları çalışmalarda ihtiyaçlarını belirlediklerine dikkat çekerek konuşmasına şöyle devam etti: “Ataşehir Amatör Spor Kulüpleri Derneği’ne bir yer edinilmesi konusu gündemimizin ilk maddesiydi. Belediyemiz ‘Size malzeme verelim’ dediğinde, önce Kulüpler Birliği için bir merkez istedik. Ve ilk defa Kulüpler Birliği merkezimizde ilk toplantımızı yapıyoruz. Tamamen kulüplerimize ait bir yer… Kulüp binası olmayan kulüplerimiz var. Bu kulüplerimiz gelip burada toplantılarını yapabilecekler. Sadece spor kulüpleri değil, Ataşehir’de bulunan bütün hemşeri dernekleri de gelip toplantılarını burada yapabilirler…”

Kulüpleri kurumsal hale getireceğiz

Ataşehir Amatör Spor Kulüpleri Derneği’nin yer sorununu çözmesinin çok önemli bir adım olduğunu ama yeterli olmadığını ifade ediyor: “Burada dernekler yönetmeliğini bilen bir arkadaşımızı görevlendirmek istiyoruz. Bütün kulüplerimizin işlemlerini, genel kurullarını, yetki belgelerini hazırlayacak, kongre tarihlerimizi belirleyecek profesyonel bir kişiyi buraya atayarak kulüplerimizi kurumsal hale getirmek… En büyük hedefimiz bu… Kulüpler Birliği olarak belediyemizle iyi çalışmalar yaptık… Geçtiğimiz yıl düzenlediğimiz turnuva nedeniyle takımlarımıza bir katkı sağlanmıştı. Kulüplerimiz de rahat bir nefes almıştı. Bu yıl da Ataşehir Belediyesi kulüplerimize gerekli ekonomik yardımı yaptı. Belediye Başkanımız Battal İlgezdi, ‘Bir sorununuz olduğunda gelin, çözelim’ diyor…”

Tesis sorunu önemli

Ataşehir Amatör Spor Kulüpleri Derneği Başkanı Ekrem Köse en büyük sorunlarının tesisleşememek olduğunu ifade ediyor: “Bütün bunların ötesinde bizim en büyük sıkıntımız tesis sorunu… Bundan sonraki hedefimiz tesisleşmek. Bu durumun ne kadar önemli olduğu ortada… İlçemizde genç nüfus yoğunluğu var. Biz de gençlere spor yapma olanağı vererek görevimizi yaptığımızı düşünüyoruz. 4 - 4,5 yıllık dönemde Ataşehir’de bulunan sahaların sorunları giderildi, maçlara gitmek için araç tahsis edildi.

 Artık malzeme yardımı istemiyoruz

Ekrem Köse Kulüpler Birliği ve Ataşehir’de bulunan spor kulüplerinin uyumlu çalışmalarına da dikkat çekiyor: “Kulüpler Birliğimiz, ihtiyacı olan her kulübümüzün yanında olmuştur. Kulüplerimize her konuda gereken desteği vermiştir. Kulüplerimiz de, Kulüpler Birliği’ni tanımış ve Kulüpler Birliğimizin haberi olmadan hareket etmemişlerdir. Belediyemizin hizmetlerini de kulüplerimiz arasında eşit şekilde dağıtmışızdır. Bundan sonra ise kriterler getireceğiz. Takımlarımızın oynadıkları lig, katıldıkları kategori sayısı ve Türkiye Şampiyonası’na katılıp katılmadıklarına bakılarak bir değerlendirme yapılacaktır. Belediyemizin kulüplerimize destek vermesinden sonra beni arayarak kulüp kurmak istediklerini söyleyenler oldu. Ama bizimde kritelerimiz var. Kulüpler Birliği’ne başvuruda bulunmak için; liglerde en az üç sene 2 veya 3 kategoride mücadele etmesi gerekiyor. Kulüpler Birliğimizin üyesi takımlar 60’lı, 70’li, 80’li yıllarda kurulan köklü kulüplerimiz… Çilelerini bugüne kadar çekmişler, şimdiye kadar hiçbir belediyeden yardım alamamışlar… Ben 13 yıldır kulüp başkanlığı yapıyorum. Son 2 yıla kadar hiçbir belediyeden maddi yardım alamadık. Yalnızca İstanbul Büyükşehir ve Kadıköy Belediyesi’nden malzeme yardımı aldık. Artık malzeme yardımı istemiyoruz…”

Ekrem Köse konuşmamızın son bölümünde Kulüpler Birliği’ne yer kazandırılması ve içinin düzenlenmesinde emeği geçen başta Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi ve çalışma arkadaşlarına teşekkür ettiğini de belirtiyor.

Köse, son olarak da sonraki dönemde belediye ile kulüpler arasındaki ilişkileri geliştirecek çalışmalar yapmaları gerektiğine vurgu yaparak şöyle konuşuyor: “Spordan anlayan, kulüplerin ve sporcuların sorunlarını iyi bilen kişileri seçerek, bu işleri kendimiz çözmeliyiz. Bizlerin de belediyede bir muhatap bulup, onunla gerekli görüşmelerimizi yapmamız güzel olur. Kulüpler Birliği’nden bir üyemizin bizleri belediyede temsil etmesini isteriz. Belediyemizin bütçesinden çıkacak rakamları, yapılacak tesisleri ve işleri doğru yönlendirmek adına önemli…”

GÖRÜŞLER

Hüseyin ŞAHİN: Öncelikle Ataşehir Belediye Başkanımız Battal İlgezdi ve ekibine kulüplerimize verdiği destek nedeniyle teşekkür ederiz. Kulüpler Birliği Başkanımız Ekrem Köse ile de uyumlu bir çalışma içersindeyiz. 2005 yılından beri Kayışdağı Spor Kulübü başkanlığı görevini yürütüyorum. Bu dönem içersinde ilk kez Ataşehir Belediyesi’nden nakit yardım aldık. Kulüpler Birliği’ne tahsis edilen bina için de teşekkür ederiz. Ama bizim tesis konusunda sıkıntılarımız var. Bazı kulüplerimiz hala çanta ile idare ediliyor, yerleri yok. Ataşehir’de 57 dönümlük bir bölge var. Spor alanı olarak ayrılmıştı ama otogar olarak düşünülüyormuş. Bu bölgeye spor alanı yapılmasını istiyoruz. Kayışdağı Spor Tesisleri’nin bulunduğu alan Ataşehir Belediyesi’ne geçti. Buraya da 5 bin kişilik bir tribünü olan saha yapılacak. Yapılırsa, üç beş kulüp daha faydalanır. Önemi olan tesisleşmek… Başarı istiyorsanız önce tesisleşeceksiniz. Taşıma suyla değirmen döndüremezsiniz. Başarının temeli tesisleşmek ve altyapıdır. Şimdi de her önüne gelen dernek açar gibi kulüp açmaya başladı. Yardım almak amaçlı…

Adnan EROL: İlçemizin kısa bir süre önce kurulmasına karşın, kısa zamanda çok yol kat ettiğimize inanıyoruz. Bu kat ettiğimiz yolda Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi’nin de çok emekleri var. Sağ olsun. 2 yıl önce kurduğumuz Kulüpler Birliği önemli çalışmalara imza attı. Bundan sonra da hızla ilerlemeye devam ediyoruz. Bütün ilçeler Kulüpler Birliğimizin yaptığı çalışmaları, kulüplerimizin birbiriyle olan dayanışmasını örnek olarak gösteriyor. Kulüplerimizin maddi sıkıntılarının yanı sıra manevi sıkıntıları da var. Maddi sıkıntıları aşmak zordu. Sadece malzeme yardımıyla bu işler olmuyordu. Kulüpler Birliğimiz ve belediyemizin kurduğu ilişkiler sonucu aldığımız maddi yardımlarla bize destek verdi. İlişkilerin daha da iyi olabilmesi için Kulüpler Birliğimizden bir ismin belediye meclis üyesi olarak görevlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Mustafa KORKMAZ: Sezonlar açılır, kapanır. Bizim için önemli olan böyle bir tesisle kulüplerimize sporcularımıza, toplumumuza, halkımıza nasıl eğitim veririz, neler kazandırırızdır. Önemli olan çevremize, toplumumuza neler verebildiğimizdir. Belediyenin bize yaptığı yardım ile ne yapmışız, ben ona bakarım. Bazı projelerimiz var. Onları hayata geçirmeye çalışıyoruz. Ben yarışmadan yana değilim, spor yapmaktan yanayım…

Ali Haydar AKIN: Öncelikle Ataşehir Belediyesi’nden kulüplerimize maddi yardım gelmesi çok yararlı oldu. Başkanımıza çok teşekkür ediyoruz. Asıl önemli olan konu ise tesisleşmek. Kulüplerimizin, Ataşehir Amatör Spor Kulüpleri Derneği adı altında hareket etmesi de çok önemli. Bu sayede kazanımlarımız oluyor. Biz de böylece sporcularımıza ve ailelerine daha iyi hizmet sunuyoruz.

kulüpler birliği (57)