233389849_4169757913119425_1921868566469941134_n

Bu yıl başlangıcı  9 Ağustos Pazartesi gününe denk gelen Muharrem Ayı için Ataşehir Belediyesi Mustafa Kemal Mahallesi ve İçerenköy Cemevi’nde temizlik çalışmalarını gerçekleştirdi. 

 

İslam alemi için önemli aylar arasında bulunan  Muharrem ayının idrak edildiği bugünlerde ilçedeki Cemevleri’nin belediye tarafından  hijyen ve temizlikleri gerçekleştirildi. Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi konuyla ilgili sosyal medyadan paylaştığı mesajda şu ifadelere yer verdi: “Vatandaşlarımızın sağlıklı bir ortamda ibadet edebilmeleri için #MuharremAyı’nda da Mustafa Kemal ve İçerenköy Cemevi'nde hijyen ve temizlik çalışmalarımızı sürdürüyoruz."

 

MUHARREM AYININ ANLAMI NEDİR?

 

Muharrem Arapça bir kelime olup, kelime kökü itibarıyla “haram”dan türemiştir. Sözcük karşılığı, haram olan, yasaklanan anlamındadır.

 

Araplar, İslamiyet öncesi dönemde (Cahiliye döneminde) dahi, kabile yaşantısının bencilliklerinden kaçınarak, Arabi ilk ay olan “muharrem” ayında birbirlerine savaş açmak gibi “yasaklanan” fiillerden kaçınır ve uzaklaşırlarmış.

 

AŞURE GÜNÜ NE ZAMAN?

Muharrem ayının onuncu günü olarak kabul edilen Aşure Günü ya da Aşura Günü, 2021'de 18 Ağustos Çarşamba günü idrak edilecek.

 

MUHARREM AYI ORUCU NE ZAMAN TUTULUR?

Muharrem orucu hicri takvime göre muharrem ayının ilk 10 günü tutulur.

 

AŞURE GÜNÜ NE ANLAMA GELİYOR?

 

Arapçada on anlamına gelen "aşara" kelimesinden türeyen Aşure Günü, hicri yılın ilk ayı muharremin onuncu gününe denk geliyor. Hadis kaynaklarına göre, Hz. Nuh'un gemisinin tufandan kurtulması ve Hazreti Musa'nın Kızıldeniz'den geçerek İsrailoğulları'nı Firavun'dan kurtarması hadiseleri de bu günde gerçekleşti.

ATAŞEHİR'DE GÜNDEM